Dieta królików – podstawowe informacje - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dieta królików – podstawowe informacje

Owoce

Króliki bardzo lubią smak słodki, dlatego z chęcią spożywają owoce. Właściciel powinien jednak pamiętać, żeby nie były one podawane za często ani w za dużych ilościach, właśnie ze względu na zawarty w nich cukier. Powinno się je także dawać w ograniczonych ilościach, aby nie doprowadzić do otyłości pupila czy też problemów trawiennych. Przy podawaniu owoców należy pamiętać o usunięciu pestek; niektóre z nich zawierają substancje, które mogą być trujące dla królika (1, 3).

Owoce, które można podawać królikom w ograniczonej ilości, to: jabłko, gruszka, malina, brzoskwinia, banan (jest wysokokaloryczny), melon, kiwi, truskawki, ananas, papaja (3). Dobrym pomysłem jest podawanie ananasa czy papai podczas silnego linienia, ponieważ zawierają one enzymy, które pomagają wydalać pilobezoary powstałe z połkniętej sierści. Należy pamiętać, że tylko świeże (w każdym razie nieprzetworzone) ananasy czy papaje mają te substancje. W Ambulatorium Drobnych Ssaków opracowano preparat oparty o substancje roślinne zawarte m.in. w wyżej wymienionych roślinach, dobrze sprawdzający się przy tego typu problemach.

Gałęzie i gałązki

Zęby królika rosną przez jego całe życie, dlatego ważne jest, aby miał je na czym ścierać. Dobrym sposobem wspomagającym proces ścierania zębów jest podawanie królikowi od czasu do czasu gałązek od obgryzania. Ważne jest, aby nie pochodziły one z drzew poddanych opryskiwaniu środkami chemicznymi czy takich, które są w pobliżu ruchliwej drogi.

Bezpieczne są gałązki takich drzew jak: topola, wierzba, jabłoń, leszczyna, głóg (3).

Granulat

Granulatem nazywamy zbilansowane, zhomogenizowane komercyjne karmy, występujące w formie pelletu, które można kupić w sklepach zoologicznych. Zawierają one wszystkie substancje potrzebne do odpowiedniego i zdrowego rozwoju królika. Rynek karm dla królików jest bardzo bogaty, dlatego wybór odpowiedniej karmy nie jest łatwym zdaniem. Dlatego lekarz weterynarii powinien uczulić właściciela, aby ten uważnie czytał skład karm.

Najważniejszą zasadą, którą powinien kierować się właściciel królika, jest porównanie procentowej zawartości włókna do białka. Włókna powinno być zawsze więcej od białka. Ogólny skład karmy powinien mieścić się w następujących ramach procentowych: włókno – 18%, białko – 12-14%, tłuszcze – maksymalnie 3%.

Należy uważać, aby nie podawać za dużo granulatu, aby nie spowodowało to nadwagi u królika. Należy także pamiętać, że młodsze, rosnące króliki potrzebują go znacznie więcej niż osobniki dorosłe, zwłaszcza wykastrowane czy wysterylizowane. Producenci tego typu karm na ogół zamieszczają ścisłe informacje dotyczące ich stosowania. Stosowanie jednorodnego granulatu zapobiega wybieraniu przez króliki elementów karmy, przy ograniczeniu spożywania elementów ocenianych przez zwierzęta jako mniej smaczne. Mimo że teoretycznie opisywana karma zawiera wszystkie elementy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia, także w tym wypadku powinno ono mieć stale zapewniony dostęp do siana (2-4).

Poniżej przedstawiono listę pokarmów, które nie powinny się znaleźć w diecie królika: świeży chleb, makaron, ziemniaki, produkty mleczne, kapusta, rośliny motylkowe (groch, fasola, soja itp.), szczaw, ciastka i słodycze, kakao i wszelkie produkty zawierające je w swoim składzie.

Lista wybranych roślin trujących: begonia, aksamitka, goździk, amarylis, anturium, difenbachia, fikus, kroton, wilczomlecz, hortensja, barwinek, cis, tuja, ligustr, hiacynt, jaskier, fiołek alpejski, naparstnica, żonkil, bluszcz, narcyz, zielone osłonki orzecha włoskiego, jemioła, irys, czosnek, cebula, bukszpan.

Reasumując – króliki mają skomplikowany i stosunkowo delikatny układ pokarmowy. Znajomość aspektów jego fizjologii jest przydatna w praktyce lekarsko-weterynaryjnej, zaś wiadomości dotyczące zasad właściwego żywienia ułatwiają rozmowę z klientem.

Autorzy wyrażają nadzieję, że opracowany materiał okaże się przydatny w praktyce lekarsko-weterynaryjnej – zwłaszcza wśród lekarzy nie mających do tej pory zbyt dużego doświadczenia z tym gatunkiem zwierząt.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.