Tarczyca a rozrodczość – wpływ tarczycy na płodność psa. Kwestia bardziej skomplikowana, niż się wydaje - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Tarczyca a rozrodczość – wpływ tarczycy na płodność psa. Kwestia bardziej skomplikowana, niż się wydaje

Wśród możliwych przyczyn zaburzeń płodności, obok zakażeń bakteryjnych i wirusowych, schorzeń neurologicznych, wrodzonych lub nabytych zmian w obrębie narządów płciowych i zaburzeń behawioralnych, coraz częściej wymienia się schorzenia tarczycy oraz inne zaburzenia o podłożu hormonalnym.

Psy z problemami reprodukcyjnymi są raczej rzadkimi pacjentami lecznic. Patogeneza zaburzeń płodności u suk bądź psów może być bardzo różna.

Współzależności

Produkowane i wydzielane przez tarczycę hormony – tyroksyna (T4) i trijodotyronina (T3) – pełnią w organizmie wiele różnych funkcji i uczestniczą w regulacji procesów przemiany materii w niemal wszystkich narządach.

Badania z udziałem ludzi wykazały, że receptory hormonów tarczycy umiejscowione są w wielu obszarach układu rozrodczego, na przykład w różnych częściach jajników, gdzie znajdują się jajeczka w różnych stadiach rozwoju, oraz w macicy. Również u mężczyzn i u samców zwierząt receptory takie znajdują się w jądrach i dodatkowych gruczołach płciowych, takich jak gruczoł krokowy.

Tyreoliberyna (TRH) zwiększa wydzielanie prolaktyny, przez co bezpośrednio uczestniczy w procesie owulacji. Z kolei receptory takich hormonów, jak: estradiol, progesteron i testosteron, znajdują się w tarczycy oraz nadrzędnym ośrodku regulującym – układzie podwzgórzowo-przysadkowym. Wiele badań z obszaru medycyny ludzkiej, ale także badań weterynaryjnych, potwierdza istnienie różnego rodzaju interakcji obu tych układów. Można przypuszczać, iż przy tak ścisłym powiązaniu schorzenie jednego układu wpływa negatywnie na czynność drugiego układu.

Tarczyca – czynność prawidłowa i niedoczynność

Niedoczynność tarczycy jest jednym z najczęstszych schorzeń endokrynologicznych u starszych psów. Z badań wynika, że przyczyną niedoczynności tarczycy u psów w ponad 50% przypadków jest limfocytowe zapalenie tarczycy, w przebiegu którego dochodzi do wyniszczenia tkanki tarczycy oraz stopniowego zaniku jej czynności. W trakcie poszczególnych...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2773 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy