Szamponoterapia w dermatologii psów i kotów – przeszłość czy przyszłość, oto jest pytanie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Szamponoterapia w dermatologii psów i kotów – przeszłość czy przyszłość, oto jest pytanie

Stosowanie szamponoterapii w przypadkach dermatologicznych ma ciekawą historię. Z jednej strony o szamponach dermatologicznych adepci sztuki weterynaryjnej uczą się już na studiach i szamponoterapia jako metoda leczenia wielu chorób skóry znana jest już od dawna. Z drugiej jednak strony – dopiero w ostatnim czasie metoda nabrała szczególnego znaczenia w związku z coraz powszechniej występującym i jednocześnie coraz groźniejszym zjawiskiem MRSA nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Dlatego też szamponoterapia jako podstawowa metoda leczenia zakażenia gronkowcowego skóry u psów obecnie uznawana jest za podstawową metodę leczniczą i wręcz za terapię pierwszego wyboru. Antybiotykoterapia natomiast zeszła na drugi plan i jest terapią drugiego wyboru.

Gronkowcowe zakażenie skóry u psów to najpowszechniejsze zakażenie u tego gatunku. Ta powszechność wynika stąd, że jest to powikłanie wielu chorób skóry, zarówno tła alergicznego – jak ma to miejsce na przykład w przypadku atopowego zapalenia skóry czy alergii pokarmowej – jak i chorób pasożytniczych, na przykład nużycy, czy też endokrynologicznych – na przykład niedoczynności tarczycy. Z powyższych powodów lekarz praktyk często spotyka się w gabinecie dermatologicznym z tym problemem. Oczywiście formy zakażenia gronkowcowego skóry u psów mogą być różne, poczynając od powierzchniowo rozprzestrzeniającej się ropowicy skóry, poprzez powierzchowną, aż do głębokiej ropowicy skóry włącznie.

W zależności od głębokości zakażenia czas leczenia jest różny i tym samym liczba stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych w formie kąpieli jest różna. W wielu przypadkach nawet po usunięciu zakażenia gronkowcowego należy w dalszym ciągu kontynuować szamponoterapię, aby nie doprowadzić do nawrotu powikłań w przebiegu choroby podstawowej. Najlepszym przykładem takiej sytuacji jest pacjent z atopowym zapaleniem skóry. W przebiegu tej choroby skóra jest narządem zarówno dysfunkcyjnym, jak i deficytowym. To powoduje, że znacznie części...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.