Suplementacja w schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych zwierząt oraz w ich rehabilitacji - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Suplementacja w schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych zwierząt oraz w ich rehabilitacji

Suplementacja regeneracyjna w weterynarii

Głównymi celami zastosowania suplementów regeneracyjnych są przede wszystkim: uzupełnienie rezerw energetycznych, zmniejszenie produkcji wolnych rodników, poprawa tkanki mięśniowej oraz wspomaganie układu odpornościowego. Mają oczywiście znaczenie w samym procesie powrotu pacjenta do zdrowia, ale także w szybszej rekonwalescencji.

Suplementy w rehabilitacji pacjentów ortopedycznych i neurologicznych

Struktura stawów i chrząstki zapewnia naturalną elastyczność i mechanizm absorbujący wstrząsy, pozwalając na normalną, codzienną aktywność. Niestety z powodu czynników nieuniknionych, jak: proces starzenia, uszkodzenia mechaniczne, nadmierna eksploatacja stawów i nieodpowiednia praca z psem (obciążanie), a szczególnie nieodpowiednia dieta, zwłaszcza w okresie wzrostu, stają są one bardziej podatne na procesy chorobowe.

Rehabilitacja ma na celu przywrócenie sprawności fizycznej i komfortu życia pacjenta. W tym celu wykorzystuje się metody terapeutyczne. Z uwagi na brak unaczynienia i unerwienia chrząstki stawowej jej odżywienie odbywa się na zasadzie dyfuzji płynu maziowego i międzykomórkowego z kości. W związku z tym do zaopatrzenia tego obszaru w substancje odżywcze niezbędne jest zachowanie ruchu przy odpowiednim obciążeniu powierzchni stawowych.

Do schorzeń wymagających najczęściej dodatkowej suplementacji należy m.in. osteochondroza (OCD) będąca wynikiem opóźnionego procesu kostnienia prawidłowo rozwijającej się chrząstki. Stany zwyrodnieniowe stawów, spowodowane stopniowym pogarszaniem się stanu chrząstki stawowej. Procesy te postępują wraz z wiekiem bądź towarzyszą innym zmianom chorobowym w obrębie stawu. Rekonwalescencja po przeprowadzonych zabiegach neurologicznych oraz ortopedycznych może także wymagać uzupełniania diety o odpowiednie preparaty.

W tym przypadku właściwie dobrany suplement pozwoli nie tyko załagodzić obrzęk i ból stawów, ale także zapewni szybszą regenerację.

Leczenie rehabilitacyjne dotyczy szczególnie chorób i urazów aparatu ruchu: kości, stawów, więzadeł, mięśni oraz urazów układu nerwowego. Jest to proces żmudny i długotrwały, który wymaga dodatkowego wzmocnienia od wewnątrz. Podawanie preparatów suplementacyjnych w tych przypadkach ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów i przyśpieszenie procesu gojenia, działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W przypadku pacjentów neurologicznych suplementacja opiera się z reguły na podaniu preparatów wspomagających odbudowę układu nerwowego i masy mięśniowej.

Razem z zabiegami rehabilitacji powinno się stosować terapię wspomaganą suplementami. Preparaty te znalazły także zastosowanie w przypadku rehabilitacji pacjentów geriatrycznych, jak i psich sportowców, u których często dochodzi do przeciążenia stawów, co z kolei może wywołać u nich kontuzje lub przewlekłe stany zapalne.

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.