Znieczulenie pacjenta stomatologicznego. O czym należy pamiętać - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Znieczulenie pacjenta stomatologicznego. O czym należy pamiętać

Ból podczas zabiegów stomatologicznych określany jest jako umiarkowany do ciężkiego. Wszystkie zabiegi stomatologiczne, włączając w to zabiegi profilaktyczne, powinny być wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Skaling ręczny lub mechaniczny bez znieczulenia ogólnego doprowadza do złudnego przekonania o poprawie zdrowia pacjenta, a w rzeczywistości fałszuje obraz kliniczny, przeciąga możliwość wyleczenia do czasu wykonania profesjonalnego skalingu i uniemożliwia całkowite oczyszczenie powierzchni poddziąsłowych.

Zabiegi bez znieczulenia ogólnego wyłącznie szkodzą pacjentom i narażają ich na powikłania, takie jak zachłystowe zapalenie płuc czy urazy tkanek miękkich i uszkodzenie szkliwa. W 2013 roku został wydany dokument: „Oświadczenie w sprawie zabiegów stomatologicznych u psów i kotów wykonywanych bez znieczulenia ogólnego” podpisany przez 20 organizacji z całego świata, w tym Sekcję Stomatologii PSLWMZ, przeciwstawiający się tym niehumanitarnym praktykom.

Dokładna treść oświadczenia znajduje się na stronie

www.pslwmz.pl/index.php/stomatologia/212-oswiadczenie-w-sprawie-zabiegow-stomatologicznych-u-psow-i-kotow-wykonywanych-bez-znieczulenia-ogolnego.

Podczas zabiegu profilaktycznego ból jest minimalny, jednakże przy ekstrakcjach, plastyce dziąseł, leczeniu endodontycznym jest on już umiarkowany do ciężkiego. Wskazane jest wtedy podanie przed zabiegiem leków, które przerwą stymulację nocyceptywną. Ciągła stymulacja impulsami bólowymi włókien typu C prowadzi do uwrażliwienia i ułatwienia dalszej stymulacji ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

Najprostszą drogą do blokady stymulacji nocyceptywnej jest podanie przed zabiegiem leków przeciwbólowych opioidowych lub niesterydowych przeciwzapalnych (NSAiDS), a także zastosowanie znieczuleń miejscowych (21, 22). Stymulacja nocyceptywna może być pobudzana przez stres, strach i bezsenność. Ważne jest wiec delikatne obchodzenie się ze zwierzęciem, jeśli nie jest to konieczne, to nierozdzielanie go z właścic...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.