Starzejący się kot – czyli co powinno zaniepokoić lekarza weterynarii u kociego seniora? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Starzejący się kot – czyli co powinno zaniepokoić lekarza weterynarii u kociego seniora?

Geriatria jest dziedziną medycyny zajmującą się problemami charakterystycznymi dla starszego wieku. Innymi słowy – starzenie to kumulowanie się postępujących zmian, związanych z chorobami lub odpowiedzialnych za nie, a także osłabienie funkcji fizjologicznych kończących się śmiercią organizmu. Jako naturalny i nieunikniony proces starzenie nie jest chorobą. Istnieje wiele teorii, które próbują tłumaczyć proces starzenia. D.R. Morse i H. Rabinowitz (4) dokonali przeglądu 24 teorii i zaproponowali ujednoliconą, według której biologiczny rozwój organizmu zwierząt jest genetycznie zdeterminowany, zaczynający się z chwilą zapłodnienia i utrzymywany przez cały czas trwania życia. Szybkość, z jaką postępuje starzenie organizmu, jest uzależniona od różnych wpływów środowiskowych oraz od obecnych w organizmie zaprogramowanych genetycznie reakcji. Przebieg procesu starzenia zależy od równoważenia się tych wpływów.Terminy takie jak senior lub osobnik geriatryczny określają etap życia, kiedy stopniowo słabną: kondycja fizyczna, czynność narządów, czynność sensoryczna, czynność umysłowa i odporność. Z reguły, uważa się, że seniorski etap życia przeciętnego kota rozpoczyna się pomiędzy 7. a 8. rokiem życia. O osobniku geriatrycznym możemy mówić po ukończeniu 10. roku życia.

Wpływ starzenia się na pracę móz­gu początkowo może być niemal niewidoczny i postępować bardzo powoli. U starszych zwierząt często dochodzi do osłabienia funkcji poznawczych, na które składają się: pamięć, uczenie się, odbieranie bodźców i świadomość. Z tego powodu opiekunowie mogą zauważyć zaburzenia orientacji, zapominanie wyuczonych wcześniej zachowań, np. zachowanie czystości w domu, pogorszenie relacji z opiekunem, strach i lęk przed nowymi bodźcami. Tego typu zmiany zachowania mogą także pojawić się w przebiegu różnych chorób, dlatego należy je odróżnić od zaburzeń poznawczych.

W dostępnej literaturze nie ma zbyt wielu badań nad występowaniem problemów behawioralnych u starszych kotów. Jedno ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.