Spotkajmy się w Warszawie! Wywiadu udzielił z dr. n. wet. Jerzy Gawor - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Spotkajmy się w Warszawie! Wywiadu udzielił z dr. n. wet. Jerzy Gawor

MM: Czego mogą oczekiwać odwiedzający Kongres delegaci?

Jerzy Gawor: Kongres to spotkanie wielu różnych kultur, ale też bardzo różnych sposobów relacji z klientami, opiekunami zwierząt. Myślę, że ta wymiana spostrzeżeń, jeśli spojrzymy na sesje z perspektywy Welfare in Practice organizowanego przez FECAVA albo Mental Wellness organizowanego przez WSAVA, może być bardzo cenna. Na tego typu imprezach możemy spotkać sesje poświęcone komunikacji z klientami, a także jak radzić sobie ze stresem w praktyce. Kongres to zawsze prezentacja wielu różnych spojrzeń, a Polska jest krajem otwartym na nowości. Chętnie przyglądamy się pracy innych lekarzy weterynarii, a przy okazji chcemy i powinniśmy być przygotowani do rozmowy z ludźmi z innych kontynentów, kultur, religii.

Spotykajmy się z tymi osobami i słuchajmy tego, co mają do powiedzenia. Integracja nie polega na tym, żeby bezdyskusyjnie przyjmować jakieś warunki, ale przede wszystkim starać się rozumieć, a zrozumienie musi opierać się na: rozmowie, edukacji, otwartości i tolerancji, na tym, że musimy skonfrontować nasze oczekiwania z rzeczywistością.

W tym stopniu Kongres będzie świetną okazją do integracji ze światem zachodu i wschodu, południa i północy.

Druga rzecz, w życiu codziennym jesteśmy zapracowani, poddawani wielkiej presji czasu i oczekiwań naszych klientów. Nie zapomnijmy dać sobie podczas tych czterech dni chwili na odpoczynek i rozmowę. Jesteśmy krajem gościnnym, to jest podstawa naszej promocji na świecie. Pomyślmy o tym, że to jest święto medycyny weterynaryjnej zwierząt towarzyszących, być może dane nam tylko jeden raz w naszym życiu, podczas którego odwiedzi nas międzynarodowa społeczność.

Jesteśmy gospodarzem tego wydarzenia i zaprezentujmy się w tej roli jak najlepiej umiemy. Od zakończenia naszej edukacji to my na różnych międzynarodowych imprezach byliśmy gość­mi, o których troszczyli się organizatorzy. Tym razem to my pokazujemy światu to, co mamy najlepszego. Zorganizujmy sobie czas tak, aby nie zabrakło nam go dla innych. Zainwestujmy go w: platformy integracji, spotkania, sesje, fora dyskusyjne, konferencje prasowe czy spotkania prywatne w gronie znajomych. Z pewnością będą one doskonałymi platformami wymiany informacji.

MM: Zeszłoroczny Kongres PSLWMZ wykorzystał aplikację do komunikacji z uczestnikami. Czy przy okazji tegorocznego Międzynarodowego Kongresu będzie można skorzystać z podobnego narzędzia?

Jerzy Gawor: Organizatorzy myślą o tym, aby oszczędzać papier i środowisko oraz podążać za postępem elektroniki, a więc także sprostać oczekiwaniom posiadaczy smartfonów i tabletów. Na pewno przy okazji Kongresu pojawi się aplikacja zawierająca szczegółowy program, informacje o zmianach. Z pewnością w jej ramach będzie też możliwość interaktywnej wymiany opinii, np. na temat jakości prowadzonych prelekcji. Z pomocą tego narzędzia będzie można ocenić każdy wykład i sesję, poddawany ocenie będzie także wykładowca. To jedna z opcji aplikacji.

Z drugiej strony jest możliwość podjęcia interakcji podczas wykładów. Aplikacja jest tak przygotowana, aby stworzyć uczestnikom możliwość zadawania pytań w trakcie trwania sesji. Gdy w sali jest 100 ludzi, można uznać, że 90 z nich ma przy sobie smartfon lub tablet podłączone do sieci bezprzewodowej. W takim wypadku otrzymanie opinii lub przygotowanie interaktywnej sesji to jest kilka minut organizacji i mamy gotowe zestawienie, dzięki czemu szybciej możemy wyciągnąć wnioski.

W wypadku pytań można uniknąć natłoku podniesionych rąk i zadać je z pomocą aplikacji. Jeśli chodzi o ocenę wykładu wyniki można już po kilku chwilach wyświetlić na ekranie. I tak się dzieje na większości konferencji i kongresów. To nic nowego. Myślę jednak, że będziemy mogli zaskoczyć uczestników także innymi pomysłami.

W głównej mierze odbiorcą edukacji w czasie kongresu WSAVA/FECAVA/PSAVA (PSLWMZ) jest lekarz praktyk ogólny, nie specjalista.

Praktyk ogólny przyjeżdża na kongres z chęcią poznania czegoś nowego. Rzadko któryś z nich jest z ukierunkowany, zajmuje się tylko jednym przedmiotem. Na Kongresie otrzymuje wiedzę, która pozwoli mu spoglądać na swojego pacjenta w holistyczny sposób.

Będziemy mieli wykłady, podczas których dwóch, a nawet trzech specjalistów będzie rozmawiało na temat tego samego problemu: jak go rozwiązać z perspektyw różnych specjalności i różnych możliwości. To będziemy chcieli przekazać ludziom, bo takie są, jak wiemy, ich oczekiwania. Oczywiście nie oznacza to, że koledzy specjaliści czy naukowcy nie znajdą dla siebie odpowiednich treści.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.