Specyfika chorób skóry u owczarków niemieckich – obserwacje własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Specyfika chorób skóry u owczarków niemieckich – obserwacje własne

Problematyka chorób skóry u psów może być rozważana na różne sposoby, a im więcej „pacjentów dermatologicznych” podlega naszej lekarskiej analizie, tym bardziej rozszerza się perspektywa podejścia do dermatologii związanej ze specyfiką chorób skóry u poszczególnych ras. Z doświadczenia klinicznego wiadomo, że ta sama postać choroby, np. uogólniona postać nużycy, inaczej przebiega u buldogów angielskich, a inaczej u owczarków niemieckich. Stąd ciekawe jest spojrzenie na przebieg i leczenie psów pewnych często spotykanych w gabinetach ras, z uwzględnieniem specyfiki zmian skórnych, w typowych dermatozach właśnie dla rasy.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Z punktu widzenia praktycznego wiedza na temat rodzaju i lokalizacji zmian w różnych okolicach ciała zawsze jest punktem wyjścia do rozpoczęcia procesu diagnostycznego choroby skóry i podjęcia leczenia. Dobrze jest więc prześledzić typowe dla owczarków niemieckich rozmieszczenie zmian, łącząc je z poszczególnymi dermatozami. Zapalenie ucha zewnętrznego u tej rasy cechuje się zazwyczaj silną bolesnością, tworzeniem nadżerek, złuszczaniem dużych ilości naskórka i gromadzeniem dużej ilości wysięku ropnego (ryc. 1). W wyniku długotrwałego procesu zapalnego dochodzi do przerostu skóry, zwłóknienia tkanki podskórnej i obustronnego twardnienia małżowin usznych w wyniku kostnienia chrząstek.

U owczarków niemieckich częściej niż u innych ras dochodzi do ropnego zapalenia przewodów słuchowych, rzadziej zaś do zapalenia rumieniowo-woszczynowego. Przyczyną takich zmian może być atopowe zapalenie skóry, wikłane zakażeniem bakteryjnym, rzadziej drożdżakowym (Malassezia spp). W takich przypadkach leczenie polega nie na intensywnym czyszczeniu ceruminolitykami, preparatami silnie rozluźniającymi gęstą brązową woszczynę, ale płukaniu ucha płynnymi antybiotykami np. enrofloksacyną, marbofloksacyną, które mają za zadanie wyjałowić ucho i usunąć ropną wydzielinę. Stosowanie preparatów na bazie glikolu propylenowego czy ksylenu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.