Specjalista poleca - dr hab. Piotr Sławuta prof. UPWr - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Specjalista poleca – dr hab. Piotr Sławuta prof. UPWr

dr hab. piotr sławuta

Otwieramy nowy cykl na vetkompleksowo.pl!

Nie wiesz jaki artykuł wybrać do przeczytania w wolne popołudnie?
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej z danej kategorii?
Potrzebujesz porządnego zastrzyku wiedzy?

Od teraz kilka razy w miesiącu będziemy przedstawiać Wam naszych specjalistów, którzy opowiedzą nam o swoich TOP 3 artykułach z danych kategorii tematycznych.

W pierwszym poście z serii „Specjalista poleca” dr hab. Piotr Sławuta prof. UPWr specjalista chorób psów i kotów z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opowiedział nam o swoich TOP 3 artykułach z dziedziny chorób wewnętrznych zwierząt towarzyszących.

Top 3 artykułów z działu CHOROBY WEWNĘTRZNE dr. hab. Piotra Sławuty prof. UPWr

1. Obecne metody terapii i kontroli leczenia a perspektywy stosowania urządzeń FGM w leczeniu cukrzycy u kotów
dr hab. piotr sławuta
Kliknij w zdjęcie by przeczytać artykuł

Dr hab. Piotr Sławuta prof. UPWr ‒ Monitorowanie stężenia glukozy we krwi kotów, podczas terapii cukrzycy, jest szczególnie istotne, ze względu na możliwość wystąpienia remisji, która teoretycznie może pojawić się w każdej chwili. Podanie insuliny w czasie trwania remisji może powodować bardzo groźne niedocukrzenie. Dlatego niezwykle ważne jest skuteczne, ciągłe i proste w wykonaniu monitorowanie stężenia glukozy we krwi kota.

2. Insulina i jej syntetyczne analogi oraz ich zastosowanie w leczeniu cukrzycy psów i kotów
dr hab. piotr sławuta
Kliknij w zdjęcie by przeczytać artykuł

Dr hab. Piotr Sławuta prof. UPWr ‒ Terapia cukrzycy u psów i kotów opiera się na insulinoterapii i modyfikacji diety, przy czym insulinoterapia ma charakter priorytetowy. Obecnie dostępnych jest wiele analogów insuliny przeznaczonych dla zwierząt i ludzi, które z powodzeniem wykorzystywane są w praktyce weterynaryjnej. Oczywiście metabolizm, przyswajanie, a w rezultacie działanie insuliny u zwierząt jest nieco odmienne niż u człowieka. Lekarz weterynarii ma wiele możliwości modyfikowania leczenia, pod warunkiem doskonałej znajomości zagadnienia.

3. Jak diagnozować zapalenie trzustki u psów i kotów, czyli prawidłowe rozpoznanie – kluczem do efektywnej terapii
dr hab. piotr sławuta
Kliknij w zdjęcie by przeczytać artykuł

Dr hab. Piotr Sławuta prof. UPWr ‒ W praktyce lekarsko-weterynaryjnej zapalenie trzustki zdarza się obecnie niezwykle często. Z klinicznego punktu widzenia problem z tą chorobą jest taki, że często ma ona charakter idiopatyczny. Z wywiadu wynika niekiedy, ze pies/kot zjadł wcześniej coś ,,mocno’’ tłustego, lub coś czego nie powinien jeść, ale nie jest to regułą. W związku z tym wczesna, precyzyjna i nie budząca wątpliwości diagnoza jest kluczowa, ponieważ wiele chorób objawia się podobnie, a jak wspomniano wywiad nie zawsze jest pomocny.

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.