Skutki stresu u psa – jak im zapobiegać - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Skutki stresu u psa – jak im zapobiegać

Zasady postępowania z psem w lecznicy mające na celu ograniczenie stresu:
  • Na psa należy patrzeć spod wpółprzymkniętych powiek lub trzymając głowę skierowaną w bok, patrzeć kątem oka, unikać patrzenia psu prosto w oczy. Wzrok należy kierować na okolice grzbietu psa.
  • Powinno się poprosić opiekuna psa o podejście z psem do lekarza, a nie podchodzić do niego.
  • Jeżeli podejście do psa jest konieczne, należy zbliżać się do niego z boku, a nie na wprost.
  • Podchodząc do psa, należy trzymać ręce wzdłuż ciała, nie wyciągać ich w kierunku psa.
  • Powinno się kucnąć obok psa, najlepiej bokiem, nie pochylać się nad nim.
  • Zanim zacznie się wykonywać przy psie jakiekolwiek czynności, dobrze jest się z nim zapoznać, czyli pozwolić mu się obwąchać.
  • Bardzo ważne jest, aby nie przedłużać stresu u psa. Zabiegi najbardziej stresujące powinno się wykonywać na końcu.

Po każdym stresującym wydarzeniu należy podjąć działania mające na celu obniżenie poziomu kortyzolu we krwi, dlatego wskazane jest przekazanie opiekunowi psa informacji, w jaki sposób ma postępować z psem, aby go zrelaksować po wyjściu z lecznicy.

Postępowanie z zestresowanym psem w celu zmniejszenia stresu

Poziom kortyzolu spada najszybciej podczas aktywności własnych psa, takich jak żucie i gryzienie, w czasie swobodnej eksploracji terenu i spokojnego węszenia w otoczeniu oraz podczas snu. Dlatego ważne jest, aby umożliwić psu realizację tych zachowań.

Zabawa typu aportowanie, gonienie piłki oraz inne intensywne aktywności fizyczne pogłębiają stres, bo pobudzają te same mechanizmy, które są aktywowane w organizmie w czasie reakcji stresowej. Dlatego nigdy nie powinno się zachęcać psa do zabawy po stresującym wydarzeniu. Wprowadzenie relatywnie niewielkich zmian w sposobie postępowanie personelu lecznicy, a także informowanie klientów o sposobach zmniejszania stresu u ich pupili pokaże troskę lecznicy o komfort pacjentów, co wpłynie korzystnie na wizerunek lecznicy i jej postrzeganie przez klientów.

lek. wet. Jolanta Łapińska
zoopsycholog, behawiorysta

objawy stresu objawy stresu objawy stresu

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.