Skuteczność preparatów z linii Hepatiale Forte w leczeniu chorób wątroby u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Skuteczność preparatów z linii Hepatiale Forte w leczeniu chorób wątroby u psów

Wątroba to największy gruczoł organizmu, najważniejszy narząd metaboliczny, który pełni ponad 2000 funkcji. Położona między przewodem pokarmowym a centrum układu krążenia, silnie unaczyniona, syntetyzuje, odtruwa, transformuje, akumuluje, wydziela i produkuje wiele związków i substancji chemicznych. Jej masa waha się od 125 do 1350 g, co stanowi 1,33-5,95% masy ciała, średnio mówi się, że to ok. 3,4% masy ciała dorosłego psa; u młodych osobników procent ten jest większy (4, 5, 15).

Ze względu na swoje położenie i funkcje wątroba zaangażowana jest, pośrednio i bezpośrednio, w wiele przemian i procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Jako narząd bardzo łatwo przystosowuje się do nowych warunków funkcjonowania organizmu. Posiada dużą rezerwę czynnościową (ok. 65%) i zdolność do regeneracji, co powoduje, że dopiero masywne, poważne uszkodzenia narządu wywołują wystąpienie objawów klinicznych.

Obraz kliniczny chorób wątroby jest bardzo bogaty, a objawy nie zawsze związane są z samym narządem. Najczęściej spotykane są zmiany kliniczne ze strony przewodu pokarmowego – anoreksja, wymioty, biegunka, zaparcia, chudnięcie – ale notujemy też zmiany na błonach śluzowych – żółtaczka, bladość, wylewy krwawe; wzmożone pragnienie, wielomocz, ślinotok, czy też drżenia mięśniowe i objawy neurologiczne od lekkiego posmutnienia po utratę przytomności. Jak widać, symptomatologia chorób wątroby jest bardzo urozmaicona, brak jest charakterystycznych, typowych objawów; często choroby wątroby mogą przebiegać bezobjawowo. Dlatego wykrycie tych chorób często jest przypadkowe, np. podczas badań przesiewowych, planowych badań geriatrycznych czy podczas kwalifikowania pacjenta do znieczulenia ogólnego (8, 15). Uszkodzenie wątroby nie dotyczy jednocześnie wszystkich hepatocytów, stąd duża część tych zaburzeń przebiega podklinicznie i ulega samowyleczeniu, bez pozostawienia jakichkolwiek następstw. Objawy kliniczne występują w przypadku ciężkich i/lub rozległych uszkodzeń wą...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.