Skuteczność immunoterapii alergenowej u psów i kotów – czego oczekiwać podczas odczulania? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Skuteczność immunoterapii alergenowej u psów i kotów – czego oczekiwać podczas odczulania?

Przewlekłe nawrotowe choroby, jak atopowe zapalenie skóry (AZS), wymagają przemyślanej strategii leczenia z użyciem wielu metod postępowania. W większości przypadków kontrola zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych, łącznie z lekami o działaniu przeciwzapalnym/przeciwświądowym i odpowiednią dietą hipoalergiczną, jest wystarczająca w pierwszym okresie leczenia i zapewnia satysfakcjonujący efekt terapeutyczny.

Zawsze jednak należy planować przeprowadzenie dokładnej diagnostyki alergologicznej, co pozwala na stopniowe ograniczenie stosowania leków ogólnoustrojowych lub w szczególnych przypadkach ich całkowitej eliminacji w trakcie swoistej immunoterapii alergenowej (ang. allergen specific immunotherapy – ASIT).

U psów kryteria rozpoznawania AZS są dokładnie sprecyzowane, chociaż ulegały zmianom w trakcie badań nad tą chorobą i są opisywane przez Favrota, Prelauda czy wcześniej Willemse. W przypadku kotów nie sprecyzowano pojęcia atopowego zapalenia skóry, ze względu na podważane genetyczne tło rozwoju choroby oraz znaczenie swoistych IgE.

Dlatego często zamiast „feline atopic dermatitis” używa się „feline atopy-like dermatitis”. Objawy kliniczne znacznie różnią się od tych występujących u psów i cechują się: zapaleniem prosówkowym skóry, świądem głowy i szyi, zespołem eozynofilowym, plazmocytarnym zapaleniem opuszek palcowych, zapaleniem woszczynowym obu uszu, łojotokiem, rumieniem okolicy twarzy oraz złuszczającym zapaleniem skóry (4).

Lekarze z wieloletnimi obserwacjami odnośnie pacjentów poddanych „odczulaniu” doskonale wiedzą, że należy uzbroić się w cierpliwość i często wracać do dotychczasowego schematu leczenia podczas początkowego okresu podawania preparatów alergenowych. Okres ten może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, co nie powinno zniechęcać do kontynuacji leczenia. Według wytycznych International Committee on Allergic Diseases of Animals z 2010 roku okres ASIT powinien trwać minimum 12 miesięcy, zanim podejmiemy decyzję o skut...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2618 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.