Skręt płata wątroby u królika (Oryctolagus cuniculus) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Skręt płata wątroby u królika (Oryctolagus cuniculus)

Skręt płata wątroby jest schorzeniem dość rzadko spotykanym w codziennej praktyce weterynaryjnej, jednak może wystąpić u różnych gatunków zwierząt, w tym: koni, psów, kotów, świń, szczurów, myszy i królików (1). Objawy kliniczne są zazwyczaj niespecyficzne, a postawienie diagnozy wymaga dodatkowych badań, przede wszystkim badania biochemicznego krwi i badania USG jamy brzusznej. Artykuł ma na celu przybliżenie najczęstszych objawów, metod diagnostycznych i sposobu leczenia przy podejrzeniu skrętu płata wątroby.

Położenie i budowa wątroby u królika

Wątroba u królika jest położona w przodobrzuszu pomiędzy łukami żebrowymi obu stron ciała, sięgając po stronie prawej 7. żebra, a po stronie lewej – 9. żebra (2). Powierzchnia grzbietowa wątroby leży poprzecznie w stosunku do osi długiej ciała i jest w bliskim kontakcie z przeponą, częściowo także z lewą i prawą ścianą jamy brzusznej. Od strony trzewnej wątroba jest powiązana więzadłami z żołądkiem, zakrywając jego krzywiznę mniejszą. We wrotach wątroby można wyróżnić: żyłę wrotną, przewód żółciowy i tętnicę wątrobową. Wątroba jest zbudowana z 5 płatów (2): dwóch płatów pojedynczych – ogoniastego i czworobocznego – płata lewego dzielącego się na boczny i przyśrodkowy oraz płata prawego. Według niektórych źródeł również on jest podzielony na boczny i przyśrodkowy, zwiększając tym samym liczbę płatów wątroby do sześciu (1). Płat lewy oraz mniejszy od niego płat prawy są ułożone równolegle do siebie. Płat lewy przyśrodkowy przykrywa płat lewy boczny od powierzchni przeponowej, co powoduje, że ten drugi jest dostępny tylko od strony trzewnej. Płat czworoboczny jest niewielki i wąski, na jego powierzchni zlokalizowany jest dół pęcherzyka żółciowego. W płacie ogoniastym, położonym nad wrotami wątroby, wyróżnia się silnie rozwinięty wyrostek ogoniasty, na którego powierzchni trzewnej znajduje się wycisk nerkowy dla przedniego końca prawej nerki. Wyrostek brodawkowaty płata ogoniastego jest mniejszy i ma bardziej okrąg...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.