Sezonowe łysienie boków – zasady rozpoznawania i leczenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sezonowe łysienie boków – zasady rozpoznawania i leczenia

Sezonowe łysienie boków jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do okresowych epizodów utraty włosa. Utrata włosów ma charakter niezapalny, problemowi nie towarzyszy również świąd. Choroba zaliczana jest do grupy chorób przebiegających z wyłysieniami niezapalnymi (28).

Wprowadzenie, istota i patogeneza choroby

W literaturze występuje ona pod kilkoma nazwami, poza użytą w tytule artykułu używane są też: idiopatyczne cykliczne łysienie boków, nawracające łysienie boków, cykliczna dysplazja mieszków włosowych (21). Po raz pierwszy omawiany problem został opisany w roku 1990 przez Scotta. Autor ten rozpoznał go u 5 sterylizowanych samic, obserwując wypadnięcie włosa w miesiącach wiosennych oraz samoistny odrost włosa w lecie. Obecnie wiadomo, że spotykana jest ona zarówno u samców, jak i samic – niezależnie od tego, czy osobniki te zostały poddane kastracji/sterylizacji.

Przyczyna etiologiczna pozostaje, jak dotychczas, nieznana. U zwierząt z rozpoznaną chorobą nie stwierdzono, by występowały zaburzenia dotyczące poziomów hormonów. U osobników dotkniętych sezonowym łysieniem boków oznaczano poziomy hormonów tarczycy (badano poziomy całkowitego T4 oraz TSH), które były prawidłowe, również przeciwciała antytyreoglobulinowe nie występowały częściej niż u zdrowych psów (9). Oznaczane hormony płciowe nie wykazywały różnic u osobników chorych w porównaniu do zdrowych – niezależnie od tego, czy badanie wykonywano w okresie krótkiego dnia, czy też nie. Podobnie hormon wzrostu (badany w teście dynamicznym z ksylazyną) i insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1) nie różniły się pomiędzy zwierzętami chorymi a kontrolnymi psami bez objawów. Stwierdzono jedynie, że IGF-1 u osobników z sezonowym łysieniem boków jest wyższy w okresie długiego dnia (gdy zwierzęta nie mają objawów), w czasie dnia krótkiego, gdy dochodzi do rozwoju objawów IGF-1, poziom ten nie różnił się od tego u zwierząt zdrowych (8). Nie można jednakowoż w pełni wykluczyć, że u psów dotkniętych chorobą...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.