Rzęsistkowica jamy ustnej psów i kotów – mało znana inwazja zwierząt towarzyszących - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rzęsistkowica jamy ustnej psów i kotów – mało znana inwazja zwierząt towarzyszących

Jama ustna psów i kotów stanowi specyficzne środowisko z naturalną mikroflorą, której skład jest uwarunkowany równowagą, jaka panuje pomiędzy drobnoustrojami a organizmem żywiciela. W etiologii i patogenezie chorób jamy ustnej szczególnie dobrze udokumentowana jest rola wirusów, bakterii i grzybów (21, 22). Najmniej informacji w literaturze można znaleźć na temat pasożytów, występujących w jamie ustnej psów i kotów. Analizując bogatą parazytofaunę tych zwierząt, można stwierdzić, że dla większości z nich jest to środowisko tymczasowe w trakcie wędrówki do docelowej lokalizacji w organizmie żywiciela (9).

Do nielicznych pasożytów na stałe bytujących w jamie ustnej należą pierwotniaki, w tym rzęsistki (Trichomonadidae) (2, 11). Po raz pierwszy rzęsistkowicę jamy ustnej mięsożernych opisali Hegner i Ratcliffe, którzy w 1927 roku wyizolowali z powierzchni dziąseł kotów uwicione pierwotniaki. Na podstawie budowy zakwalifikowali je do rodzaju Trichomonas, proponując nazwę T. felistomae. W dalszych badaniach autorzy ci stwierdzili występowanie tego samego rodzaju także u psów (10). Badania przeprowadzone z wykorzystaniem metod molekularnych potwierdziły występowanie na powierzchni zębów, dziąseł, a zwłaszcza w kieszonkach dziąsłowych psów i kotów, przedstawicieli dwóch rodzajów Trichomonas i Tetratrichomonas. Aktualnie przyjmuje się, że jama ustna psów jest docelowym miejscem lokalizacji trzech gatunków rzęsistków: Tetratrichomonas canistomae, Trichomonas sp. (blisko spokrewniony z pasożytem jamy dziobowej ptaków Trichomonas gallinae), a także Trichomonas tenax, który izolowany jest także od kotów (7, 26, 28). Szczególnie interesujące są informacje o występowaniu u zwierząt mięsożernych rzęsistka policzkowego – T. tenax – uważanego dawniej za swoistego pasożyta ludzi. Najnowsze badania wskazują tego pierwotniaka jako pasożyta poliksenicznego, a inwazja opisywana jest jako zoonoza lub antropozoonoza (3, 20, 27).

Występowanie

Stwierdzono, że czynnikami predysp...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.