Rozrost włókniakogruczolakowaty gruczołu sutkowego kotek – czy może nas czymś zaskoczyć? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rozrost włókniakogruczolakowaty gruczołu sutkowego kotek – czy może nas czymś zaskoczyć?

Wystąpienie u kotki po pierwszej czy drugiej rui lub po terapii gestagenami szybko postępującego, masywnego rozrostu obu listew mlecznych stanowi na tyle charakterystyczny obraz kliniczny, że najczęściej od razu nasuwa podejrzenia fibroadenomatozy. Wątpliwości pojawiają się, gdy choroba przebiega w mniej typowy sposób.

Opis przypadku

Do Kliniki Weterynaryjnej „Brynów” zgłosili się właściciele z kotką rasy maincoon, w wieku 6 miesięcy, o masie ciała 3,5 kg. Właścicieli zaniepokoiło znaczne powiększenie się dwóch naprzeciwległych gruczołów sutkowych. Nie byli w stanie określić, kiedy pojawiły się zmiany. Z wywiadu wynikało, że kotka, jak dotąd, nie wykazywała objawów rui i że ogólne samopoczucie zwierzęcia było dobre. Kotce nie były podawane żadne preparaty hormonalne.

W badaniu klinicznym stwierdzono chłodny i niebolesny obrzęk drugiej pary gruczołów sutkowych (ryc. 1, s. 76). Powiększone gruczoły miały wielkość dużych cytryn, lewy odznaczał się twardą konsystencją, podczas gdy w prawym stwierdzono obecność fluktującego płynu. Oprócz wyżej wymienionych objawów u badanej kotki nie stwierdzono innych zmian chorobowych. Trzydniowe leczenie kwasem tolfanemowym w dawce 4 mg/kg m.c. nie przyniosło efektów. Powzięto podejrzenie rozrostu włókniakogruczolakowatego. Ponieważ właściciele nie chcieli przeznaczyć kotki do rozrodu, a w przyszłości planowali poddać ją sterylizacji, wybrano leczenie chirurgiczne. Przeprowadzono owariohisterektomię z dostępu w linii białej. Podczas zabiegu pobrano materiał ze zmienionych sutków za pomocą igły biopsyjnej typu True-cut i wysłano go do badania histopatologicznego.

Podczas wizyt kontrolnych nie obserwowano komplikacji, stan kotki był dobry, a rozmiar sutków ulegał systematycznemu zmniejszeniu już od 4. dnia po zabiegu (ryc. 2, s. 76), aż do powrotu do normalnych rozmiarów ok. 20 dni po zabiegu.

Wyniki badania histopatologicznego wykazały średniego stopnia proliferację nabłonka gruczołowego ze znacznym rozrostem komór...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.