Zatrzymanie łożyska u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zatrzymanie łożyska u psów i kotów

U psów i kotów występuje łożysko śródbłonkowo-kosmówkowe (łac. placenta endotheliochorialis). Jego część płodową tworzy omoczniokosmówka, powstała ze zrośnięcia się błon płodowych omoczni i kosmówki, której kosmki wchodzą w kontakt ze śródbłonkiem naczyń krwionośnych błony śluzowej macicy, tworzącej część matczyną łożyska. Z uwagi na swój kształt łożysko zwierząt z rzędu drapieżne (łac. Carnivora), do którego należą między innymi rodziny psowate (łac. Canidae) i kotowate (łac. Felidae), jest nazywane popręgowym (łac. placenta zonaria) (ryc. 1). Jedną z jego cech jest połączenie części płodowej z matczyną na tyle ścisłe, że podczas porodu dochodzi do krwawień z powierzchni miejsc ułożyskowienia, zwanych miejscami placentacji.

W klasycznym ujęciu trzeci okres porodu jest fazą wypierania błon płodowych/łożysk. Jednak u zwierząt wielopłodowych dzieje się to już podczas drugiego okresu porodu (wypierania płodów).

Błony płodowe mogą być wyparte wraz z płodem lub po pewnym czasie liczonym w minutach lub godzinach. Podczas porodu występują okresowo skurcze myometrium, przesuwające płody w kierunku ujścia dróg rodnych (z reguły naprzemiennie z obu rogów macicy), co jednocześnie sprzyja oddzielaniu się łożysk.

Proces wypierania błon płodowych/łożysk powinien zakończyć się do 24 godzin po urodzeniu ostatniego płodu. Następuje okres poporodowy, podczas którego narządy rozrodcze stopniowo powracają do stanu wyjściowego sprzed ciąży. Ustępują obrzęki i zanika zwiotczenie tkanek w obrębie miednicy, krocza i sromu. Macica kurczy się i zmniejsza, a jej zawartość jest wydalana na zewnątrz, a częściowo resorbowana.

U suk jajniki pozostają nieczynne przez kilka miesięcy, do kolejnego okresu ich aktywności, u kotek natomiast czynność gonad jest zależna od wpływów środowiskowych, w szczególności długości dnia świetlnego. W sprzyjających warunkach ruja może u kotki wystąpić już ok. 10. dnia po porodzie. Prawidłowy przebieg okresu poporodowego jest warunkowany fizjologic...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.