W trosce o dobro matki i szczeniąt – rodzaje znieczuleń do zabiegu cesarskiego cięcia u suk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

W trosce o dobro matki i szczeniąt – rodzaje znieczuleń do zabiegu cesarskiego cięcia u suk

Zabieg cesarskiego cięcia uznawany jest za jeden z rutynowych zabiegów w medycynie weterynaryjnej małych zwierząt. I choć sama procedura wydobycia na świat noworodków nie wydaje się skomplikowana, to mnogość czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowań do zabiegu, może stanowić prawdziwe wyzwanie. Dobór odpowiedniego znieczulenia jest kluczowy, ponieważ wpływa na obniżenie śmiertelności okołoporodowej matki oraz potomstwa, ogranicza konieczność oraz intensywność resuscytacji noworodków, a także przyspiesza proces rekonwalescencji samicy. Ponadto dobra organizacja pracy zespołu i podział obowiązków stanowią podstawę do zapewnienia najwyższego poziomu dobrostanu matki oraz szczeniąt.

Specyfika fizjologii samicy ciężarnej

W organizmie samicy w trakcie ciąży zachodzi wiele zmian anatomicznych i czynnościowych przystosowujących poszczególne narządy i układy do zapewnienia prawidłowych warunków do rozwoju ciąży. Wynikają one ze zwiększonego zapotrzebowania metabolicznego związanego z obecnością rosnących zarodków i płodów i mają na celu stworzenie najkorzystniejszego dla nich środowiska w macicy. Najważniejsze adaptacje fizjologiczne, z punktu widzenia anestezjologicznego, dotyczą układów sercowo-naczyniowego, pokarmowego oraz oddechowego.

Zmiany w układzie sercowo-naczyniowym zachodzą w ciąży stopniowo. Najpierw dochodzi do zwiększenia objętości krwi krążącej nawet o 40% (1). Dzięki temu zapewnione zostaje odpowiednie środowisko dla wzrostu i rozwoju płodu. Wartość hematokrytu w okresie okołoporodowym spada do ok. 30-35%. Widoczna w obrazie krwi ciężarnych anemia wynika z hemodylucji związanej ze zwiększeniem wyłącznie objętości osocza. Taka fizjologiczna niedokrwistość prowadzi do zmniejszenia zawartości tlenu we krwi krążącej. W konsekwencji dochodzi do adaptacji ze strony mięśnia sercowego, zwiększa się kurczliwość jego włókien, a co za tym idzie – wzrasta częstotliwość pracy serca i jego pojemność minutowa (2). Zmiany te istotnie zwiększ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.