Planowe cięcie cesarskie u psów – czy je wykonywać, a jeśli tak, to kiedy? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Planowe cięcie cesarskie u psów – czy je wykonywać, a jeśli tak, to kiedy?

Pomoc porodowa jest skierowana na ratowanie życia matki i płodów. Współcześnie stosuje się różne jej formy, które mają na celu minimalizację strat okołoporodowych nie tylko w stanach zagrożenia, ale także jako postępowanie prewencyjne. Nadzór położniczy nad ciążą i porodem pozwala na przewidzenie prawdopodobnych trudności i na unikanie sytuacji, w których pomoc położnicza opóźnia się. Takie postępowanie sprzyja uzyskaniu zdrowych i zdolnych do życia noworodków na poziomie wyższym niż podczas porodów naturalnych przebiegających bez specjalistycznej opieki.

Tønnessen i wsp. (28) przeprowadzili analizę porodów obejmującą 10 810 miotów liczących łącznie 58 439 szczeniąt należących do 224 ras psów zarejestrowanych w norweskim Kennel Club. Wśród nich było 4,3% martwo urodzonych. W innych badaniach wykazano 7% martwych płodów wśród 2574 szczeniąt urodzonych przez suki należące do 44 ras, przy czym najwięcej, bo aż 12,9% martwych płodów, pochodziło od matek ras olbrzymich (10). Ogólnie, u dużych ras psów udział martwych płodów może być wyższy, przekraczając 10% (12). Wiąże się to z liczebnością miotu i długością 2. okresu porodu, co ilustruje tab. 1.

Tab. 1. Płody martwo urodzone w zależności od liczebności miotu i trwania porodu (według Indrebø i wsp., 2007)

Jedna spośród analizowanych suk urodziła w czasie 40 godzin 15 szczeniąt, z których 10 było martwych. Średnia wielkość miotu, w którym nie było martwo urodzonych szczeniąt, okazała się istotnie niższa od tych, w których występowały martwe płody (p < 0,001). Porównanie międzyrasowe wykazało, że najwyższy udział martwych płodów dotyczył następujących ras: dog de bordeaux (14,2%), bernardyn (12,3%), chow chow (12,1%), welsh corgi (11,7%), dalmatyńczyk (10,6%), dog niemiecki (9,3%), mały münsterländer (9,1%), mops (8,9%), berneński pies pasterski (8,3%), szpic fiński (8,2%), norfolk terrier (8,1%). Natomiast z drugiej strony były też rasy, w których nie zanotowano przypadków płodów martwych (terier austr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.