Łagodny przerost prostaty u psów. Współczesne dane na temat etiopatogenezy, diagnostyki i terapii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Łagodny przerost prostaty u psów. Współczesne dane na temat etiopatogenezy, diagnostyki i terapii

Objawy kliniczne

Bardzo często BPH u psów jest bezobjawowe. Objawy pojawiające się najczęściej to:

okresowe wypływy z cewki moczowej: krwiste lub przejrzyste do jasnożółtych (najczęściej w ogóle niezauważane przez właścicieli);makroskopowe krwawienia podczas oddawania moczu, związane ze zwiększeniem ukrwienia prostaty;zmiany w ejakulacie: krew w nasieniu oraz zmniejszenie objętości ejakulatu (ryc. 1);w przypadku silnie powiększonej prostaty dochodzi do ucisku na prostnicę oraz problemów z defekacją; właściciele obserwują częste oraz bolesne napinanie do oddawania kału, taśmowaty kał lub paradoksalnie nietrzymanie kału.

Należy pamiętać, że utrudnione oddawanie kału oraz intensywne parcia tłoczni brzusznej często doprowadzają do nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej i powstania przepukliny kroczowej (5). Często zdarza się, że problemem, z którym zgłasza się właściciel zwierzęcia, jest właśnie przepuklina i dopiero w trakcie badania okazuje się, że jest to sprawa wtórna do BPH.

Zdecydowanie rzadziej łagodnemu przerostowi prostaty u psów towarzyszą problemy z oddawaniem moczu, tj. bezmocz, skąpomocz, w przeciwieństwie do mężczyzn, u których jest to główny objaw. U psów dochodzi do tzw. powiększenia odśrodkowego prostaty, stąd wywiera ona ucisk na prostnicę. U mężczyzn mówi się o rozroście dośrodkowym. W związku z bardzo nierozciągliwą torebką włóknistą gruczołu rozrastające się tkanki uciskają na cewkę moczową, powodując ostrą (AROU) lub przewlekłą retencję moczu (ChROU) (5, 24).

Skrajnie rzadko przy BPH obserwuje się zaburzenia ruchowe: kulawiznę, niedowłady i obrzęki kończyn miednicznych. Te objawy najczęściej wskazują na bolesne ostre zapalenie gruczołu krokowego, a nie na BPH (6, 8, 9, 16).

Bardzo często łagodny przerost prostaty jest schorzeniem pierwotnym, na bazie którego mogą się rozwinąć inne zaburzenia, takie jak ostre oraz przewlekłe stany zapalne, cysty lub też ropnie. Najczęściej BPH wtórnie towarzyszą cysty retencyjne – rozros...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy