Rozpoznawanie świerzbu drążącego u psów Porównanie różnych metod diagnostycznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rozpoznawanie świerzbu drążącego u psów Porównanie różnych metod diagnostycznych

Cel badania

Celem badania była ocena i porównanie trzech metod diagnostycznych stosowanych w rozpoznawaniu świerzbu: badania mikroskopowego zeskrobiny skórnej, PCR materiału z zeskrobiny, a także wykrywania przeciwciał przeciwko świerzbowcom w surowicy krwi.

Materiał i metody

Do badania zakwalifikowano dwadzieścia psów różnych ras i w wieku od roku do 4 lat. U wszystkich tych zwierząt istniało bardzo duże kliniczne podejrzenie świerzbu i świąd występował od co najmniej sześciu tygodni. U badanych psów wykluczono inne przyczyny świądu – przede wszystkim atopowe zapalenie skóry. Porównano trzy metody diagnostyczne świerzbu; zeskrobinę, badanie PCR oraz badanie przeciwciał przeciwko świerzbowcom. Od wszystkich zwierząt pobrano po sześć głębokich zeskrobin skórnych z różnych miejsc ciała objętych zmianami klinicznymi. Zeskrobiny skórne zostały poddane ocenie mikroskopowej oraz badaniu PCR. Dodatkowo od wszystkich zwierząt pobrano krew i odwirowano surowicę, którą zbadano w kierunku przeciwciał przeciwko świerzbowcom. Wszystkie próby zostały zbadane w referencyjnym laboratorium. Wyniki zostały poddane analizie statystycznej. Po otrzymaniu wyników badań u wszystkich psów wdrożono właściwe postępowanie terapeutyczne i objawy kliniczne całkowicie ustąpiły. Jest to bardzo ważna informacja, gdyż reakcja na leczenie może być stosowana jako jedna z metod diagnostycznych świerzbu.

Wyniki i ich omówienie

We wszystkich przypadkach (100%) wynik badania przeciwciał przeciwko świerzbowcom był dodatni. Wynik badania PCR zeskrobiny skórnej był dodatni w 60% przypadków. Dodatni wynik zeskrobiny uzyskano tylko w 25% przypadków. Wyniki badań przedstawia tab. 1.

Tab. 1. Wyniki badań

W analizie statystycznej wyników określano czułość poszczególnych badanych testów. Nie określano swoistości, gdyż nie przeprowadzano badań na zwierzętach zdrowych. Na postawie przeprowadzonych obliczeń stwierdzono, że badanie przeciwciał przeciwko świerzbowcom wykazuje się największą ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.