Rozpoznawanie i monitorowanie ciąży badaniem USG u suk i kotek. Cz. II – patologie ciąży - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rozpoznawanie i monitorowanie ciąży badaniem USG u suk i kotek. Cz. II – patologie ciąży

Aktualnie w medycynie ludzkiej oprócz standardowego badania dwuwymiarowego wykorzystuje się ultrasonografię trójwymiarową. W literaturze ukazują się wyniki coraz to nowszych badań dotyczących możliwości oraz ograniczeń techniki 3D i 4D. Diagnostyka ultrasonograficzna metodą trójwymiarową nie jest skuteczniejsza od dwuwymiarowej metody obrazowania płodu (1-4). Jedynie w badaniach nad dokładnym obrazowaniem i określeniem typu rozszczepów podniebienia udało się wykazać istotną przewagę USG 3D nad 2D (5, 6). Natomiast niezaprzeczalną zaletą ultrasonografii trójwymiarowej jest umożliwienie lepszej wizualizacji płodu rodzicom oraz przedstawienie wybranych anomalii. Obecnie w medycynie weterynaryjnej dostęp do techniki 3D i 4D jest ograniczony, a ze względu na dużą liczbę płodów i ich niewielkie rozmiary wykrycie jakichkolwiek wad rozwojowych jest dość trudne i często przypadkowe.

Badanie ultrasonograficzne metodą dwuwymiarową ma olbrzymie znaczenie we wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości przebiegu ciąży i umożliwia szybką decyzję o podjęciu lub zaniechaniu interwencji medycznej. Ponadto jest bardzo istotnym badaniem w rozróżnieniu, czy brak ciąży jest spowodowany brakiem zapłodnienia czy jej utratą (7, 8). W przeciwieństwie do kobiet, u zwierząt badania endokrynologiczne nie znalazły większego zastosowania w potwierdzeniu lub wykluczeniu ciąży i ultrasonografia wciąż pozostaje najszybszą metodą rozpoznawania ciąży u suk i kotek.

W trakcie oceny rozwoju ciąży oraz jej żywotności w obrazie ultrasonograficznym zwraca się szczególną uwagę na pracę serca zarodka lub płodu oraz wygląd: pęcherza ciążowego, wód płodowych, łożyska, narządów jamy brzusznej i klatki piersiowej.

Ultrasonograficzne monitorowanie ciąży umożliwia rozpoznanie ciąży nieprawidłowej, podczas której może dojść do:

śmierci zarodka lub płodu,zaburzenia żywotności płodu,zaburzeń rozwojowych płodu (opóźnionego rozwoju, nieprawidłowości budowy)i innych.

Śmierć zarodka lub płodu

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.