Rozpoznanie rozszczepu kręgosłupa u berneńskiego psa pasterskiego w rezonansie magnetycznym. Opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rozpoznanie rozszczepu kręgosłupa u berneńskiego psa pasterskiego w rezonansie magnetycznym. Opis przypadku

Rozszczep rdzenia kręgowego, inaczej tarń dwudzielna, należy do grupy tzw. wad dysraficznych (grec. Raphe – szew) i powstaje w wyniku niedomknięcia lub braku połączenia grzbietowej części łuków kręgowych w okresie rozwoju płodowego. W trakcie rozwoju cewy nerwowej dochodzi do nieprawidłowego rozwarstwienia się neuroektodermy od innych struktur ektodermalnych i w rezultacie do niepełnego zamknięcia kanału kręgowego (1). Ze względu na kontakt tkanki nerwowej ze środowiskiem zewnętrznym wyróżnia się rozszczep kręgosłupa otwarty i zamknięty. W przypadku pierwszego (łac. spina bifida manifesta) dochodzi do powstania przepukliny oponowej (łac. meninogocoele) lub przepukliny rdzeniowo-oponowej (łac. myelomeningocoele).

Kanał kręgowy pozostaje otwarty w części dogrzbietowej i nie jest pokryty skórą, co objawia się klinicznie w postaci nierówności, wgłębienia lub przezroczystej błony. Zawartość przepukliny stanowią nieprawidłowo wykształcone nerwy i korzenie nerwowe. W wyniku urazu może dojść do otwarcia przepukliny i wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego na powierzchnię skóry oraz powstania miejscowego owrzodzenia. Ze względu na narażenie otwartego kanału kręgowego na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym może rozwinąć się wtórne zakaźne zapalenie opon mózgowych i rdzenia (8). Przepuklinie rdzeniowo-oponowej powszechnie towarzyszą inne zaburzenia rozwojowe, np.: jamistość rdzenia kręgowego (syringohydromyelia), malformacja Chiari, wodogłowie, wady układu moczowego czy sercowo-naczyniowego (15).

Rozszczep kręgosłupa zamknięty (spina bifida occulta) dotyczy również niezupełnej fuzji grzbietowej części łuków kręgowych, lecz nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanki skórnej. Często obecne jest wyczuwalne palpacyjnie wybrzuszenie na powierzchni pokryte skórą. Schorzenie może przebiegać bezobjawowo i nie mieć znaczenia klinicznego. Zazwyczaj wykryte jest przypadkowo podczas przeglądowego badania obrazowego kręgosłupa (13, 14).

Opisywana wada może obejmować każdy obsza...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.