Rozmaz krwi jako źródło cennych informacji klinicznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rozmaz krwi jako źródło cennych informacji klinicznych

Ogólnie wiadomo, że badanie morfologiczne krwi jest niezwykle cennym narzędziem diagnostycznym. Wydruk z wynikiem badania dostarcza lekarzowi klinicyście nie tylko informacji o liczbie poszczególnych krwinek, ale też wielu danych na temat wielkości krwinek czerwonych, stopnia ich hemoglobinizacji, czy składu procentowego leukocytów.

Dodatkowo na wydrukach otrzymywanych z wielu laboratoriów podane są informacje z mikroskopowej oceny rozmazów krwi. Jednak najczęściej ograniczają się one do wzoru Schillinga i enigmatycznych danych dotyczących układu czerwonokrwinkowego. Informacje z badania mikroskopowego krwi są niezwykle istotne i w wielu przypadkach mogą pomóc w ustaleniu rozpoznania, stopnia zaawansowania choroby lub rokowania.

W artykule tym autorzy przedstawią zastosowanie oceny rozmazów krwi w diagnostyce psów i kotów. Omówione zostaną trzy układy: czerwono­krwinkowy, białokrwinkowy i płytkotwórczy. Dane z oceny tych trzech układów nawzajem się uzupełniają i wprawdzie w wielu chorobach dominują zmiany w obrębie tylko jednej grupy krwinek, ale nie można pominąć oceny pozostałych, z pozoru mniej istotnych, grup komórek krwi.

Przygotowanie rozmazu krwi

Krew od psów i kotów pobiera się do probówki z EDTA. Dostępne są różnej objętości probówki. Autorzy najczęściej korzystają z probówek 3-mililitrowych na 1 ml krwi. Do wykonania i oceny rozmazu krwi potrzebne są: pipeta, szkiełka podstawowe, zestaw barwników oraz mikroskop ze źródłem światła i obiektywami 10/20, 40 i 100. Krew po pobraniu należy dobrze wymieszać, najlepiej przy użyciu specjalnego mieszadła.

Następnie pobiera się kroplę krwi i nanosi na brzeg szkiełka podstawowego. Drugie szkiełko przykłada się tuż przed nią, lekko wycofuje i po rozlaniu się krwi na brzegu szkiełka gładkim ruchem rozprowadza się po powierzchni szkiełka podstawowego. Następnie rozmaz należy wysuszyć i zabarwić. W codziennej praktyce weterynaryjnej dobrze sprawdzają się zestawy barwników do szybkiego barwienia, np ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.