Ropomacicze u suk. Nowe perspektywy w terapii zachowawczej i diagnostyce - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ropomacicze u suk. Nowe perspektywy w terapii zachowawczej i diagnostyce

Ropomacicze (z łac. pyometra) jest najpoważniejszą, a wielu przypadkach śmiertelną, chorobą układu rozrodczego suk. Schorzenie to może wystąpić nawet u 15-25% niesterylizowanych suk pomiędzy 4., a 10. rokiem życia, a w przypadku zwierząt starszych ryzyko jego wystąpienia wzrasta do 50% (1, 2). Ropomacicze jest progesteronozależnym ropnym zakażeniem macicy najczęściej wywołanym przez E. coli (3). Poza objawami z układu rozrodczego, takimi jak krwisty czy ropny wypływ z pochwy (występującymi tylko w przypadku otwartej szyjki macicy), chore zwierzęta manifestują objawy ogólne takie jak: odwodnienie, polidypsja, poliuria, osowiałość, ból brzucha, anoreksja, wymioty, biegunka, gorączka lub hipotermia, jak również wzrost tętna i częstości oddechów (3, 4). W obrazie morfologicznym krwi widoczna jest leukocytoza z neutrofilią i przesunięciem w lewo oraz trombocytopenia. Ponadto z powodu uszkodzenia narządów miąższowych przez endotoksyny bakteryjne dochodzi do zaburzenia ich funkcjonowania, co widoczne jest także w zmianach parametrów biochemicznych krwi.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia ropomacicza należą terapie hormonalne preparatami zawierającymi estrogeny oraz nieposiadanie potomstwa przez sukę (4). Ponadto metropatie takie jak: torbielowaty rozrost błony śluzowej macicy (z ang. cystic endometria hyperplasia – CEH), mukometra oraz hydrometra predysponują do infekcji macicy, a w konsekwencji – ropomacicza.

Etiologia i patogeneza

Do rozwinięcia się ropomacicza najczęściej dochodzi w fazie porujowej (dioestrus), chociaż opisano też pojedyncze przypadki wystąpienia ropomacicza w fazie międzyrujowej (anoestrus) (5). Bezpośrednia przyczyna ropomacicza nie jest znana, ale uważa się, że jest to schorzenie, u podstawy którego leżą zaburzenia hormonalne, natomiast infekcja macicy ma najczęściej charakter wtórny (6). Tak jak już wspomniano, bakterią najczęściej izolowaną w przebiegu ropomacicza jest E. coli (70% przypadków). To właśnie endotoksyny bakt...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.