Rola testosteronu w zaburzeniach zachowania psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rola testosteronu w zaburzeniach zachowania psów

Samce psów, które wykazują zaburzenia behawioralne, to pacjenci często odwiedzający gabinety weterynaryjne. Takie wizyty są zazwyczaj trudne, zarówno dla właścicieli zwierzęcia, jak i dla lekarza oraz dla samego zwierzęcia. Właściciele zwierząt problematycznych bardzo często przychodzą do lekarza pierwszego kontaktu nieświadomi faktu, że problemy behawioralne zwierzęcia nie są czymś, co można naprawić szybko i bez wysiłku, konsultując się „przy okazji” szczepienia czy też innej wizyty klinicznej.

Jest tak dlatego, że etiologia zaburzeń behawioralnych jest bardzo złożona i kompleksowa, a im więcej opracowań naukowych pojawia się na temat podłoża problemów z zachowaniem u psów, tym bardziej niejednoznaczne się one wydają. Każdy przypadek zwierzęcia wykazującego problemy behawioralne jest w tej chwili rozpatrywany indywidualnie i oceniany przez pryzmat: rozwoju, funkcjonowania, uczenia się, dobrostanu, fizjologii i cech indywidualnych.

Konsultacja behawioralna pojedynczego pacjenta trwa około 90 minut i jest to czas niezbędny dla zrozumienia i opisania właścicielom pełnego obrazu funkcjonowania ich psa, wytłumaczenia mechanizmu powstawania jego zaburzeń behawioralnych oraz przedstawienia planu modyfikacji zachowania. Taki właśnie rodzaj konsultacji w pełni odpowie na pytania „A tak przy okazji… bo Burek siusia mi w salonie na róg kanapy, co zrobić…”; „Bo Azorek warczy na nas, jak próbujemy przejść korytarzem…”; „Bo Fafik używa sobie na kocyku w legowisku, doktor rozumie…”. Na takie pytania, niezależnie od tego, jak bardzo lekarze weterynarii chcieliby pomóc właścicielom szybko i efektywnie, nie ma łatwych odpowiedzi.

Zaburzenia behawioralne powiązane z testosteronem u psów

Zaburzenia zachowania, które są najczęściej kojarzone z koniecznością wykonania zabiegu kastracji oraz, co za tym idzie – wynikające z działania testosteronu, to: odruchy kopulacyjne, znaczenie terenu moczem oraz agresja.Biorąc pod uwagę etiologę tych zaburzeń, należy pamiętać, że ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy