Rejestracja zakładu leczniczego dla zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rejestracja zakładu leczniczego dla zwierząt

Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna ma obowiązek przekazania właściwemu ze względu na miejsce siedziby zakładu leczniczego dla zwierząt powiatowemu lekarzowi weterynarii zawiadomienia o dokonaniu wpisu zakładu leczniczego dla zwierząt lub o jego skreśleniu z ewidencji.

Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna sprawuje nadzór nad działalnością zakładów leczniczych dla zwierząt, w ramach którego posiada prawo do:

  1. przeprowadzania kontroli zakładów leczniczych dla zwierząt poprzez:
    a) wizytację pomieszczeń, w których świadczone są usługi weterynaryjne,
    b) obserwowanie czynności związanych ze świadczeniem usług weterynaryjnych;
  2. żądania wglądu do dokumentacji świadczonych usług weterynaryjnych, prowadzonej przez zakład leczniczy dla zwierząt.

Kontrola odbywa się w obecności kierownika zakładu lub osoby przez niego upoważnionej, zaś z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządza się protokół, do którego kierownik ZLZ albo osoba przez niego upoważniona mogą zgłosić uwagi. W oparciu o wyniki kontroli, w szczególności uzasadnionego stwierdzenia nieprawidłowości w kontrolowanym zakresie, okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna może podjąć stosowne kroki zmierzające do zdyscyplinowania właściciela zakładu w określonym terminie, a po bezskutecznym upływie tego terminu – kroki zmierzające do skreślenia ZLZ z ewidencji.

Reasumując, można stwierdzić, że wpis do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt jest warunkiem podjęcia działalności zakładu i świadczenia w jego ramach usług weterynaryjnych. Wniosek o wpis może być uzupełniony, jeżeli jest niekompletny, zaś właściwa okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna winna wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia tego wniosku w terminie 7 dni, wskazując dokładnie, jakimi brakami wniosek jest obarczony. Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna jest kompetentna do zweryfikowania prawdziwości danych wskazanych we wniosku o wpis ZLZ do ewidencji i w tym celu dokonania wizji w siedzibie zakładu. Czynności te rada może podjąć również w stosunku do działającego już zakładu, jeżeli poweźmie wiedzę, iż przestał on spełniać wskazane we wniosku o wpis do ewidencji wymogi świadczenia usług weterynaryjnych, określone obowiązującymi przepisami.

Podstawy prawne

  1. Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (tekst jednolity Dz.U. z 2015 r. poz. 1047 ze zm.).
  2. Ustawa z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (tekst jednolity Dz.U. z 2014 r. poz. 1509 ze zm.).
  3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.).
  4. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 sierpnia 2004 r. w sprawie wysokości opłaty za wpis do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt (Dz.U. Nr 194, poz. 1996).
adwokat Bartosz Dawidowicz
Dawidowicz Grochowski Żurawski
Kancelaria Adwokacka spółka partnerska
50-035 Wrocław, pl. Muzealny 8/3
dawidowicz@dgz.pl

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.