Zastosowanie ultradźwięków w rehabilitacji zwierząt domowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie ultradźwięków w rehabilitacji zwierząt domowych

Niewątpliwie w ciągu ostatniej dekadzie zauważalny stał się rozwój zoofizjoterapii i możliwości zastosowania sprzętu do fizykoterapii w usprawnianiu pacjentów weterynaryjnych. Odpowiednio dobrane metody do danego schorzenia oraz obecnego stanu pacjenta to klucz do sukcesu w postępie rehabilitacji. Zoofizjoterapia jest dziedziną stosunkowo młodą, prężnie rozwijającą się, mimo tego zastosowanie zabiegów fizykalnych stanowi codzienność, a tworzenie nowych trendów daje większe możliwości leczenia pacjentów ortopedycznych i neurologicznych. Jedną z najnowszych metod wykorzystywanych w fizjoterapii zwierząt jest zastosowanie głębokiej kawitacji jako narzędzia mającego działanie przeciwbólowe, regeneracyjne oraz drenujące.

Zastosowanie ultradźwięków

Jednym z powszechnie wykorzystywanych zabiegów fizykalnych są ultradźwięki. Metoda ta opiera się na drganiach mechanicznych o częstotliwości wyższej niż 20 000 Hz. Ich działanie biologiczne polega na zmianach miejscowych (termicznych, mechanicznych oraz fizykochemicznych) w miejscu bezpośredniego ich oddziaływania oraz zmianach ogólnych w dalszych narządach w celu rozgrzania tkanek głębokich (3).

Do biologicznych skutków działania ultradźwięków zaliczamy:

poprawę krążenia, przyspieszenie przemiany materii, podwyższenie progu bólu, zwiększenie elastyczności włókien kolagenowych, przyspieszenie regeneracji, co w efekcie wpływa korzystnie na procesy prawidłowego gojenia się tkanki kostnej i tkanek miękkich (2).

Fale ultradźwiękowe wpływają na wzrost krążenia krwi, przyspieszenie aktywności komórek, zmniejszenie obrzęków i stanów zapalnych. Ogromnym atutem zabiegu jest wykonanie go w stanie ostrym po urazie, szczególnie w przypadku obrzęku (4).

Zastosowanie głębokiej stymulacji kawitacyjnej

Unikalnym urządzeniem przetwarzającym energię elektryczną w akustyczne fale ciśnieniowe o niskiej częstotliwości (38 kHz) jest aparat do głębokiej stymulacji kawitacyjnej. Zabieg oddziałuje na tkanki dzięki trzem zja...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy