Wpływ blizny na biomechanikę ruchu stawu kolanowego i stawu biodrowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ blizny na biomechanikę ruchu stawu kolanowego i stawu biodrowego

Przykładowe metody rehabilitacji w przypadku dysfunkcji w obrębie stawu kolanowego i biodrowego

Wymienione przykładowe zabiegi fizjoterapeutyczne mają na celu wytworzenie prawidłowej tkanki bliznowatej oraz przywrócenie prawidłowego ruchu w stawie, w przypadku którego głównie mówi się o utrzymaniu odpowiedniego zgięcia i wyprostu, a także przeciwdziałaniu występowania przykurczów mięśni.

Popularnymi zabiegami z zakresu fizykoterapii, które są stosowane w obrębie stawu kolanowego i biodrowego, są: laseroterapia, w celu uzyskania efektu analgetycznego, oraz stymulacji syntezy kolagenu, dodatkowo magnetoterapia jako przyspieszenie gojenia, działanie przeciwobrzękowe oraz stymulujące odbudowę komórkową. Warto również zastosować elektrostymulacje EMS, szczególnie w przypadku, gdy postępująca atrofia mięśniowa doprowadziła do znacznego zmniejszenia masy mięśniowej, a pacjent w obecnej sytuacji np. nie stawia kończyny na podłożu bądź nie obciąża jej w pełni, co dosyć często zdarza się w przypadku blizny, która jest umiejscowiona w okolicy stawu kolanowego lub biodrowego (2, 4, 10) (ryc. 2).

W przypadku rehabilitacji w obrębie stawu kolanowego lub biodrowego warto wprowadzić ćwiczenia, bierne bądź aktywne, co jest uzależnione od obecnego stanu pacjenta. Ruchy bierne są wykonywane w możliwym zakresie ruchu w stawach. Ćwiczenia te przyczyniają się do zachowania równowagi pomiędzy tkanką mięśniową a powstałą tkanką bliznowatą. Celem pracy jest zapewnienie jak największej ruchomości, przy jednoczesnej stabilności stawu (2).

Ćwiczenia aktywne, które są ukierunkowane na poprawę biomechaniki ruchu w stawie kolanowym lub biodrowym, są dopasowywane indywidualne dla każdego pacjenta (ryc. 3). Uważa się, że spacer, jako ćwiczenie aktywne, jest najbardziej niedocenianą formą rehabilitacji, szczególnie po zabiegu chirurgicznym. Każdy spacer ma zasadniczo za zadanie zachęcić i zmotywować zwierzę do ruchu, aby przyspieszyć proces gojenia oraz naturalnie zwiększyć ruchomo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy