Stabilizacja stawu kolanowego za pomocą modyfikowanego szwu bocznego z kotwą oraz protokół rehabilitacyjny po zabiegu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stabilizacja stawu kolanowego za pomocą modyfikowanego szwu bocznego z kotwą oraz protokół rehabilitacyjny po zabiegu

Wprowadzenie do zagadnienia

Zerwanie więzadła krzyżowego doczaszkowego (przedniego) to dość częsty powód konsultacji ortopedycznej u psów i kotów. W przeciwieństwie do ludzi u zwierząt choroba ma charakter przewlekły, szczególnie u psów. Jednakże statystycznie, jeśli mowa o pourazowym zerwaniu, częściej wskazuje się na koty. Upadki z dużych wysokości (skakanie z drzew, balkonów), szczególnie wielokrotne, mogą wpływać na uszkodzenie i w konsekwencji zerwanie więzadła krzyżowego doczaszkowego. Często koci pacjenci nie mają żadnych innych wad postawy, a choroba ma charakter urazowy (3).

Bardzo często jedyną możliwością poprawy stanu pacjenta jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, którego celem jest stabilizacja danego stawu. Operator wykonujący czynności operacyjne odpowiednio dobiera metodę do stanu pacjenta, a także możliwości finansowych właściciela (3, 6).

Wpływ zabiegu chirurgicznego na biomechanikę ruchu w stawie kolanowym

Aby w całości zrozumieć wpływ wykonywanego zabiegu chirurgicznego na organizm zwierzęcia, warto uwzględnić efekty, jakie powodują – powstała blizna w połączeniu ze skórą, a dalej z powięzią i łańcuchami mięśniowo-powięziowymi, które spełniają takie zadania jak: przenoszenie sił, koordynacja i harmonizacja sekwencji biomechaniki ruchu, amortyzacja, a także dysfunkcje na poziomie mięśniowym – zaniki, zmiany w tonusie oraz uszkodzenia włókien mięśniowych (8, 9). Warto wspomnieć, że taśmy powięziowe pracują jak jeden połączony system, w związku z tym miejscowe zaburzenie, szczególnie blizny, może mieć wpływ na dysfunkcje w odległych obszarach ciała zwierzęcia (9). W zależności od umiejscowienia uszkodzenia efekty są bardzo różne: brak możliwości pełnego wykroku, utrudnione rozciąganie mięśni, ogólna dysfunkcja pracy kończyn, a także zmniejszenie ruchomości w obrębie operowanego stawu (2, 5).

W celu zmniejszenia dolegliwości oraz dysfunkcji ze strony operowanej kończyny należy podjąć pracę nad jej uruchomieniem i usprawnieniem. ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.