Praca z pacjentem w domu – jak właściciel może wspierać rehabilitację? Przykłady protokołów pracy w domu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Praca z pacjentem w domu – jak właściciel może wspierać rehabilitację? Przykłady protokołów pracy w domu

W przypadku pracy ze zwierzętami rehabilitacja najczęściej wykonywana jest codziennie lub co drugi/trzeci dzień, aby zapewnić organizmowi czas na regenerację. Praca zoofizjoterapeuty trwa od około godziny do trzech godzin dziennie, w zależności od rodzajów zabiegów oraz przygotowanego protokołu rehabilitacyjnego. Reszta dnia należy do właściciela, który opanowując podstawowe ćwiczenia zadane do pracy domowej, jest w stanie znacząco poprawić jakość i komfort życia swojego podopiecznego (2, 9). Ważne są edukacja opiekunów w zakresie poprawności wykonywania ćwiczeń oraz możliwości rozszerzania pracy ze swoim psem lub kotem. Sukces fizjoterapii oraz całego cyklu rehabilitacyjnego zależy nie tylko od dobrego planu terapii i leczenia farmakologicznego, ale także od pracy właściciela i jego zaangażowania (8).

Rozpoczynając omawianie tematyki, należy zwrócić uwagę na samą rehabilitację w domu, czyli metodę mobilnej rehabilitacji. Praca w taki sposób ma swoje plusy, jak i minusy. Rozważając minusy, należy przytoczyć: brak możliwości wykorzystania bieżni mokrej, ponieważ taką opcję daje jedynie praca stacjonarna. Co do plusów – niezaprzeczalnym jest komfort psychiczny i behawioralny pacjenta, szczególnie psów lękliwych. Zwierzę jest na swoim terenie, otoczone znanymi zapachami. Terapia wówczas jest znacznie spokojniejsza i bardziej skuteczna. Jako pozytywną cechę rehabilitacji w domu możemy uznać komfort właścicieli, którzy nie posiadają transportu bądź ich zwierzę nie ma możliwości lokomocji.

Rozwinięcie tematu

Świadomy właściciel, który stosuje się do zaleceń lekarza weterynarii oraz zoofizjoterapeuty, to wspaniały pomocnik w trakcie terapii. Nauczony prawidłowego wykonywania ćwiczeń jest w stanie wspierać terapię, przyspieszając tym samym powrót do zdrowia swojego zwierzęcia. Zalecane są łatwe ćwiczenia obarczone minimalnym ryzykiem niepowodzenia i pogorszenia stanu pacjenta.

Fizykoterapię u ludzi, jak i u zwierząt może przeprowadzać wyłącznie osoba o odp...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.