Rehabilitacja wybranych chorób rdzenia kręgowego psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rehabilitacja wybranych chorób rdzenia kręgowego psów i kotów

W ostatnich latach w Polsce rehabilitacja zwierząt staje się coraz bardziej popularna. Świadomość, że fizjoterapia w przypadku wielu schorzeń ortopedycznych i neurologicznych stanowi nieodzowną część leczenia zachowawczego i kontynuację leczenia chirurgicznego, rośnie nie tylko wśród lekarzy weterynarii, ale również wśród właścicieli zwierząt. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie planu postępowania rehabilitacyjnego w przypadku wybranych chorób rdzenia kręgowego psów i kotów.

Choroba krążka międzykręgowego 

Choroba krążka międzykręgowego polega na procesie degeneracyjnym elementów tworzących dysk. Jądro galaretowate, centralna część krążka, ulega zwyrodnieniu, przez co staje się ono bardziej podatne na uwypuklenie lub wypadnięcie do światła kanału kręgowego. Degeneracja pierścienia włóknistego, elementu otaczającego jądro, osłabia strukturę dysku, co sprawia, że jest on bardziej narażony na naderwanie lub rozerwanie. Przemieszczone jądro miażdżyste powoduje pourazowy stan zapalny i ucisk na struktury nerwowe (rdzeń kręgowy, korzenie nerwowe).

Przebieg choroby może być ostry (objawy pojawiają się w ciągu 24 godzin – wypadnięcie dysku) lub przewlekły (objawy nasilają się stopniowo przez kilka, kilkanaście miesięcy – uwypuklenie dysku). W zależności od lokalizacji dyskopatii oraz kierunku, w którym przemieścił się dysk, objawy mogą dotyczyć jednej kończyny (monopareza, -plegia), obu kończyn tylnych (parapareza, -plegia), jednej strony ciała (hemipareza, -plegia) lub wszystkich kończyn (tetrapareza, -plegia). Objawy mogą mieć różne nasilenie – od przeczulicy w okolicy kręgosłupa, łagodnej ataksji, do całkowitego porażenia i zniesienia czucia bólu głębokiego (8, 14, 15).

Ważnym aspektem, który należy przedstawić właścicielowi zwierzęcia, zanim podejmie on decyzję o leczeniu chirurgicznym lub zachowawczym u psa z całkowitym porażeniem czterokończynowym, jest to, jak wygląda i ile trwa proces odzyskiwania sprawności. Opiekun powinien być świado...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.