Rehabilitacja w przypadku zmian spondylotycznych i spondyloartrozy na przykładzie psa i królika – opisy przypadków - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rehabilitacja w przypadku zmian spondylotycznych i spondyloartrozy na przykładzie psa i królika – opisy przypadków

Prawidłowa, czyli wielosegmentowa budowa kręgosłupa, sprawia, że posiada on duży zakres ruchomości, a jednocześnie pełni funkcję podporową dla ciała i funkcję ochronną dla zawartych w nim: rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych i naczyń krwionośnych (7). Sytuacjami patologicznymi w przypadku chorób kręgosłupa są spondyloza i spondyloartroza, czyli zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów międzykręgowych (3). To bardzo częsta przypadłość zwierząt w okresie geriatrycznym, w przypadku psów dotyczy głównie ras dużych i olbrzymich (np. owczarków niemieckich i dogów). Najczęściej jest to reakcja kręgosłupa na liczne przeciążenia, jednakże dokładna etiologia tej choroby nie jest w pełni poznana (2, 4).

Rozwinięcie zagadnienia

Spondyloza i spondyloartroza są chorobami nieuleczalnymi. Według literatury mogą one dotyczyć każdego gatunku – zarówno psa, kota, królika, jak i konia. Ich przebieg jest wieloetapowy i postępuje powoli, co utrudnia szybkie zdiagnozowanie tej przypadłości. Najczęściej rozpoznanie jest przypadkowe i następuje w momencie wykonywania badania radiologicznego w innym celu. Na obrazie pojawiają się charakterystyczne połączenia między kręgami, które prowadzą do zrośnięcia się stawu międzykręgowego i ankylozy (8).

Zmiany spondylotyczne to zespół schorzeń, z którymi można walczyć wyłącznie objawowo, a większość pacjentów jest wolna od jakichkolwiek wczesnych objawów do pewnego momentu. Jeśli zmiany zwyrodnieniowe rozwijają się w pobliżu korzeni nerwowych, mogą uciskać nerw, powodując deficyty neurologiczne i np. kulawiznę oraz ból w okolicy przykręgosłupowej. U takich pacjentów występuje także nadmierne napięcie mięśni długich grzbietu, pojawia się stan zapalny, można zauważyć w różnym stopniu wyrażone zaniki mięśniowe (2, 8).

Fizjoterapia w przebiegu spondylozy i spondyloartrozy

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, w zależności do ich umiejscowienia, a także powstałych deficytów, warto zastosować fizykoterapię i pracę manualną, d...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.