Rehabilitacja w przypadkach uszkodzeń stawów oraz w przypadku uszkodzeń tkanek miękkich - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rehabilitacja w przypadkach uszkodzeń stawów oraz w przypadku uszkodzeń tkanek miękkich

Uszkodzenia stawów i tkanek miękkich u psów stanowią jeden z częstszych powodów wizyt w gabinecie zoofizjoterapeutycznym. Plan postępowania rehabilitacyjnego jest uzależniony od: charakteru urazu, jego rozległości oraz od czasu, jaki minął od momentu wystąpienia pierwszych objawów.

W przypadku uszkodzeń o charakterze ostrym, w pierwszych 2-3 dobach rehabilitacja dąży w pierwszym etapie do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz ograniczenia obrzęku. Do metod terapeutycznych stosowanych na tym etapie uszkodzenia możemy zaliczyć: zimnolecznictwo, TENS, ćwiczenia bierne oraz taping.

Krioterapię miejscową w postaci zimnych okładów lub zimnych kompresów połączonych z uciskiem wykorzystuje się w celu zmniejszenia przepływu krwi i zmniejszenia przepuszczalności błon komórkowych, co ogranicza tworzenie się obrzęków. Dodatkowo niskie temperatury spowalniają przewodnictwo nerwowe, co wyraża się efektem analgetycznym oraz ograniczeniem nadmiernego napięcia mięśni. Zabieg ten powinien być powtarzany co 3-4 godziny, żeby wywołać pożądane rezultaty (1).

TENS (ang. transcutaneus electrical nerve stimulation) to rodzaj zabiegu elektroterapii, wykorzystujący impulsowy prąd o małej częstotliwości o działaniu przeciwbólowym. TENS może być stosowany również w przypadku, gdy metoda zastosowanego dotychczas leczenia uniemożliwia nam bezpośredni dostęp do uszkodzonego stawu (np. opatrunek). Działanie tego prądu polega na zmniejszeniu odczuwania bólu poprzez uruchomienie mechanizmu bramki kontrolnej bólu na poziomie rdzenia kręgowego (Gate Control Theory, Wall i Malzack). TENS stosowany w okresie ostrym działa 8-12 godzin, a zatem zabieg powinien być powtarzany 2-3 razy na dobę (3). Ułożenie elektrod w tym przypadku może być segmentalne, co oznacza, że elektrody znajdują się przykręgosłupowo, na poziomie wyjścia korzeni nerwowych zaopatrujących miejsce objęte procesem chorobowym.

Ćwiczenia bierne (PROM − ang. passive range of motion) powinny być wdrożone do programu uspra...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.