Razem dla podnoszenia świadomości na temat chorób wektorowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Razem dla podnoszenia świadomości na temat chorób wektorowych

W ramach działu VET-BIZNES udało się nam porozmawiać z prof. dr. hab. Łukaszem Adaszkiem, znanym ekspertem z zakresu chorób zakaźnych zwierząt towarzyszących, o aktualnych zagrożeniach związanych z chorobami wektorowymi oraz o możliwościach kontroli ich rozprzestrzeniania.

Okiem specjalisty. Co wiemy o aktualnym stanie chorób wektorowych w Polsce?

fot. archiwum Ł. Adaszek

Prof. Łukasz Adaszek: Choroby wektorowe stanowią istotny problem lekarsko-weterynaryjny, zwłaszcza u małych zwierząt. Jeszcze do niedawna były notowane głównie w miesiącach wiosennych i jesiennych – sezonie aktywności ektopasożytów. W ostatnim czasie, głównie na skutek zmieniającego się klimatu, ich przypadki są stwierdzane przez cały rok. W Polsce główne choroby wektorowe u psów i kotów są przenoszone przez kleszcze.

Na świecie rozpoznano około 900 gatunków kleszczy, z czego 77 w samej Europie. Kleszczami o największym znaczeniu, z punktu widzenia medycyny człowieka w Polsce, jest Ixodes ricinus, zaś medycyny weterynaryjnej: Ixodes ricinus i Dermacentor reticulatus. W Europie u psów i kotów stwierdza się ponadto pajęczaki z rodzajów Rhipicephalus, Haemaphysalis i Hyalomma.

Najczęstszymi chorobami odkleszczowymi, stwierdzanymi głównie u psów na terenie naszego kraju, są: babeszjoza, następnie anaplazmoza granulocytarna oraz borelioza. Sporadycznie notuje się przypadki erlichiozy monocytarnej.

Czynnikiem etiologicznym babeszjozy są wewnątrzerytrocytarne pierwotniaki należące do rodzaju Babesia. Wyróżnia się dwie grupy tych pasożytów – większe B. canis oraz mniejsze B. gibsoni. Jeszcze do niedawna u psów w Polsce stwierdzono występowanie jedynie B. canis, których wektorem jest Dermacentor reticulatus. Przebieg choroby jest uzależniony od wielu czynników, takich jak: zjadliwość szczepów pierwotniaków, wiek zwierzęcia, przebyte szczepienia przeciwko piroplazmozie, pora roku i in. Najogólniej można przyjąć, że babeszjoza występuje w dwóch postaciach: niepowikłanej i powikłanej. Ni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.