Punkcja klatki piersiowej – praktyczne aspekty - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Punkcja klatki piersiowej – praktyczne aspekty

Nakłucie klatki piersiowej jest zabiegiem terapeutycznym i diagnostycznym. Wykonuje się je u psów i kotów najczęściej w przypadku stwierdzenia obecności płynu w jamie opłucnej, ale również odmy. Aby prawidłowo przeprowadzić procedurę, należy stosować się do zasad aseptyki i pilnować ułożenia igły, aby nie spowodować urazu płuca i naczyń krwionośnych. Oprócz ewakuacji płynu punkcja służy do oceny jego jakości i wpływa na dalsze postępowanie z pacjentem.

Wskazania do punkcji klatki piersiowej

Bezpośrednim wskazaniem do nakłucia klatki piersiowej jest płyn w jamie opłucnej powodujący duszność (1). Jeśli do gabinetu trafia zwierzę z wyraźnie przyspieszoną liczbą oddechów (powyżej 30 na minutę), ze wzmożoną pracą tłoczni brzusznej, należy wykluczyć obecność płynu jako przyczyny utrudnionego oddychania. W badaniu osłuchowym za pomocą stetoskopu można stwierdzić stłumienie szmerów oddechowych o różnym stopniu nasilenia, w przypadku płynu – w dobrzusznych partiach płuc, przy odmie – w dogrzbietowych. Najszybszą, najdokładniejszą i najmniej stresującą metodą oceny obecności płynu jest USG klatki piersiowej. Można wykryć już jego śladowe ilości oraz zmiany śródmiąższowe o niewielkim stopniu nasilenia (4). Płyn w USG widoczny jest jako aechogenne obszary w jamie opłucnej, tkanka płucna jest często odsunięta od ściany, a płaty płuc od siebie nawzajem (ryc. 1).

Czasami można zobaczyć zapadnięte płuca, które przypominają miąższ wątroby (dlatego nazywane są „płatami zwątrobiałymi”) oraz strzępki falującego w płynie włóknika. Badanie RTG u zwierząt z dusznością i zestresowanych może pogorszyć ich stan i rokowanie. Zdjęcia rentgenowskie można wykonywać u stabilnych pacjentów. Pierwsze zdjęcie zawsze należy wykonać w projekcji grzbietowo-brzusznej, nigdy nie powinno się kłaść zwierzęcia z podejrzeniem płynu od razu na boku lub na grzbiecie, ponieważ może dojść do przemieszczenia się płynu, co może spowodować duszność. Na obrazie RTG widoczne jest jednolite zacienienie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.