Psi i koci bank krwi - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Psi i koci bank krwi

Artykuł pokazuje sposób działania Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia, opisuje preparaty krwi, sposoby ich przechowywania, podawania i wskazania do użycia. Przybliża także zagadnienie grup krwi u psów i kotów, zjawisko konfliktu serologicznego oraz powikłań poprzetoczeniowych. W ostatniej części wskazuje na możliwe zastosowanie preparatów krwi w hodowli zwierząt.

Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia jest pierwszą tego typu placówką w Polsce. Działa nieprzerwanie od 2003 roku, na terenie całego kraju i zapewnia stały, nieograniczony dostęp do psiej i kociej krwi oraz jej preparatów. Krew jest odpowiednio preparowana, przechowywana i dystrybuowana na terenie Polski i niektórych krajów europejskich. Jest to jedyny w swoim rodzaju „wieloskładnikowy lek”, pomocny w licznych jednostkach chorobowych. Dotychczas, pomimo podejmowanych zwłaszcza w ludzkiej medycynie prób, nie opracowano syntetycznych zamienników krwi.

Preparaty krwi są nieocenione w leczeniu niedokrwistości o różnej etiologii (np. AIHA, krwotoki, hemoliza), koagulopatii (np. zatrucie warfaryną, hemofilie, choroba von Willebrandta), trombocytopenii, hipoproteinemii oraz dla podniesienia odporności nowo narodzonych szczeniąt (w tym profilaktyki herpeswirozy i wszystkich innych chorób okresu neonatalnego). Przyjmuje się, że jedynym przeciwwskazaniem do podania preparatów krwi jest… brak wskazań. WBK daje szansę łatwego dostępu do krwi i jej preparatów, pochodzących od zdrowych, przebadanych dawców i stanowi doskonałe rozwiązanie dla lekarzy weterynarii zajmujących się leczeniem wyżej wymienionych chorób.

Jak działa bank krwi?

Podstawą działania banku krwi jest zgromadzenie odpowiednio licznej grupy dawców. Jest bardzo istotne, by każdy dawca został właściwie przebadany. Kluczowe jest oznaczenie grupy krwi, zarówno u psów, jak i u kotów. Koty są także badane w kierunku FIV i FELV. Przy każdym pobraniu krwi jest ona badana morfologicznie i biochemicznie, a psia również w kierunku babeszjozy. Daw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.