Przydatność kapsaicyny w leczeniu nowotworów u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przydatność kapsaicyny w leczeniu nowotworów u psów

Medycyna naturalna opiera się w dużym stopniu na obserwacjach dotyczących wykorzystania roślin. Z powodu braku dowodów naukowych mogła być ona kiedyś kwestionowana, lecz dzisiaj łatwo wytłumaczyć jej skuteczność na podstawie licznych badań. W celach terapeutycznych wykorzystuje ona między innymi ostre przyprawy o wysokiej zawartości kapsaicyny. Jedną z nich są suszone owoce papryki habanero (Capsicum chinense Jaq.), która osiąga 100 000-350 000 jednostek ostrości w skali Scoville’a, co stanowi, że należy do najbardziej pikantnych papryk na świecie. Jej kwiatowy aromat oraz cytrusowy smak czynią ją wysoce cenionym, choć jeszcze niepopularnym i trudno dostępnym w Polsce składnikiem sosów i potraw.

Lecznicze wykorzystanie kapsaicyny

Spośród zastosowań leczniczych największe zainteresowanie dotyczy wykorzystania kapsaicyny w walce z chorobą nowotworową. Informacje o jej działaniu przeciwnowotworowym pochodzące z medycyny ludowej znalazły potwierdzenie w badaniach przeprowadzonych na hodowlach komórkowych raka prostaty, niedrobnokomórkowego raka płuc, białaczki i glejaka oraz raka żołądka, sutka i trzustki – wykazano, że substancja ta indukuje apoptozę komórek nowotworowych (2, 9, 25).

Stwierdzono, że jej zastosowanie w dawce 10 mg/kg m.c. u myszy, którym wszczepiano ludzkiego raka drobnokomórkowego płuc, istotnie zmniejsza rozmiary guza, nie wywołując przy tym skutków ubocznych (2). W innych badaniach, po implantacji komórek ludzkiego gruczolakoraka okrężnicy, stosowano dootrzewnowe podawanie kapsaicyny co 3 dni w dawce 1-3mg/kg m.c. W trwającym 30 dni eksperymencie zaobserwowano zahamowanie wzrostu guza i nie stwierdzono skutków ubocznych (17).

Działanie przeciwnowotworowe kapsaicyny uwarunkowane jest również hamowaniem angiogenezy poprzez obniżenie wydzielania czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) (12). Stwierdzono, że kapsaicyna stosowana w dawce 1 mg/kg m.c. redukuje poziom cytokin prozapalnych, a stymuluje wydzielanie IL-10, wykazując w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.