Przyczyny strat szczeniąt i kociąt w okresie poporodowym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przyczyny strat szczeniąt i kociąt w okresie poporodowym

Właściciele zwierząt towarzyszących zgłaszają się niejednokrotnie do lecznic, prosząc o pomoc, poradę i dalszy kontakt w sprawie złego stanu zdrowia noworodków, a nawet zgonu szczeniąt lub kociąt. Aby prawidłowo ustalić przyczynę śmierci osesków, należy brać pod uwagę szereg czynników, takich jak: zdrowie matki, środowisko bytowania noworodków, ich status zdrowotny oraz przeanalizować postępowanie hodowcy zwierząt, aby wychwycić ewentualne nieprawidłowości jego postępowania w opiece nad zwierzętami. Aby uniknąć problemów związanych z nietrafnym rozpoznaniem przyczyny zgonu, należy stosować szczegółowe i metodyczne podejście diagnostyczne (8). Pomimo tego w neonatologii szczeniąt oraz kociąt i tak należy liczyć się jednak z tym, że etiologia pewnego odsetka upadków noworodków nie będzie poznana. Jest to spowodowane m.in. tym, że generalnie zarówno czynniki niezakaźne, jak i zakaźne powodują u noworodków bardzo podobne symptomy chorobowe (2, 10).

Aspekty fizjologii noworodków

W okresie poporodowym noworodki psów i kotów, jako typowe gniazdowniki, są w 100% zależne od warunków bytowania, jakie mogą być im zapewnione przez hodowcę oraz matkę, czyli sukę lub kotkę. Bardzo krótki okres płodowy powoduje, że większość funkcji życiowych noworodków jest fizjologicznie „niedojrzała” i dochodzi do pełni dopiero w okresie neonatalnym. To fizjologiczne nieprzystosowanie do niezależnego życia poza łonem matki manifestuje się wielorako, między innymi: niekorzystnym stosunkiem bardzo niskiej masy do dużej powierzchni ciała, obniżoną funkcją nerek, skóry, układu oddechowego, wysoką zawartością wody pozakomórkowej, obniżoną zdolnością termoregulacji w ekstremach temperaturowych (podatność na hipotermię, przegrzanie, hipowolemię, odwodnienie, hipoksję), niekorzystnym stosunkiem wielkości wątroby (mała) do mózgowia (duże) (podatność na hipoglikemię).

Noworodki charakteryzują się również niedorozwojem funkcji życiowych, takich jak słuch, wzrok, poruszanie się oraz obniżon...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy