Przezwyciężanie wyzwań w neonatologii psów i kotów. Cześć I: Fizjologia noworodka. Najczęstsze schorzenia noworodków - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przezwyciężanie wyzwań w neonatologii psów i kotów. Cześć I: Fizjologia noworodka. Najczęstsze schorzenia noworodków

Noworodki są szczególną grupą pacjentów weterynaryjnych. Okres noworodkowy to czas od urodzenia do ukończenia 4. tyg. życia. Szczenięta i kocięta w tym okresie nie są jeszcze przystosowane do samodzielnego życia, większość narządów nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, a noworodki są całkowicie zależne od matki. W takich warunkach łatwo o zaburzenie homeostazy organizmu i wystąpienie problemów. Nawet niewielkie zaburzenia występujące w tym okresie mogą szybko przekształcić się w ciężkie, zagrażające życiu schorzenia. Z tego względu noworodki wymagają specjalnego podejścia lekarsko-weterynaryjnego, nastawionego na szybkie rozpoznanie i szeroko zakrojoną terapię, obejmującą zwykle poza samym leczeniem również dokarmianie i intensywną opiekę.

Chociaż chore noworodki, zwłaszcza w późniejszych stadiach choroby, zwykle wykazują objawy chorób zakaźnych (najczęściej infekcji bakteryjnych), to najczęściej pierwotną przyczyną powstania zaburzeń są: błędy w opiece ze strony matki (i/lub właściciela), niedożywienie (u noworodków ominięcie jednego karmienia może już być groźne), wychłodzenie (rzadziej przegrzanie) lub nieodpowiednie warunki środowiskowe (temperatura i wilgotność). Podstawą rozpoznawania zaburzeń i prawidłowego postępowania lekarsko-weterynaryjnego w przypadku noworodków jest dokładna znajomość fizjologii oraz różnic w stosunku do osobników dorosłych.

Objawy dobrego stanu zdrowia u szczeniąt

Zdrowe oseski są lśniące i czyste, a brzuszek cały czas mają wypełniony pokarmem. Zdrowy noworodek przesypia 90% czasu w ciągu doby, płacząc lub popiskując tylko wtedy, gdy jest niepokojony lub gdy czuje głód tuż przed karmieniem. Szczenięta i kocięta powinny rodzić się z prawidłowym odruchem ssania, ssąc nawet podsunięty palec człowieka. U niektórych osesków odruch ssania może pojawić się dopiero po kilku godzinach, a w pełni sprawny może być po 24 godz. Odruch ssania jest szczególnie intensywny pomiędzy 3,5. a 5,5. tygodnia, kiedy występuje największa produkcj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2618 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.