Przez żołądek do zdrowej skóry. Rola suplementów diety wpływających na kondycję skóry i okrywy włosowej u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przez żołądek do zdrowej skóry. Rola suplementów diety wpływających na kondycję skóry i okrywy włosowej u psów i kotów

Lekarze weterynarii (w szczególności ci zajmujący się dermatologią) często pytani są przez właścicieli zwierząt (nie tylko rasowych i wystawowych), jak dbać o skórę i sierść psa lub kota, by nie tylko pozostała zdrowa, ale miała jednocześnie piękny wygląd. Najwięcej zainteresowania wzbudza oczywiście rzeczywista przydatność masowo oferowanych przez różne firmy suplementów diety i preparatów witaminowych mających w założeniu znacząco poprawić wygląd skóry i okrywy włosowej zwierzęcia.

Mimo iż obecnie istnieje pogląd, że zdrowe zwierzę żywione wysokiej jakości, odpowiednią dla swego przedziału wiekowego i stanu fizjologicznego karmą nie potrzebuje żadnych suplementów dietetycznych, w praktyce niejednokrotnie obserwujemy, że niektóre suplementy dietetyczne o profilu dermatologicznym rzeczywiście znacząco poprawiają stan powłoki wspólnej ciała naszych pacjentów.

Skóra wraz z okrywą włosową ma ogromne wymagania odżywcze, a odpowiednia ilość i jakość dostarczanych w pożywieniu protein, węglowodanów i lipidów warunkuje nie tylko prawidłowe funkcjonowanie, ale i wygląd skóry i sierści. Wykazano, między innymi, że niska ogólna zawartość tłuszczów w diecie (poniżej 5% suchej masy) skutkuje suchością i nadmiernym łuszczeniem się naskórka.

Współcześnie, pierwotne niedobory żywieniowe u zwierząt towarzyszących spotyka się niezmiernie rzadko. Znacznie częściej natomiast obserwuje się niedobory wtórne, które wynikają z nieprawidłowego metabolizmu określonych składników pokarmowych lub ze złego ich wchłaniania z przewodu pokarmowego. Do najbardziej znanych przykładów wtórnych niedoborów żywieniowych, przejawiających się złą jakością skóry i okrywy włosowej, należą dermatozy cynkozależne oraz zespół wątrobowo-skórny (metaboliczna martwica naskórka). Zmian w wyglądzie skóry (np. łojotok) i sierści (włosy łamliwe, cienkie, pozbawione połysku) można spodziewać się również w przebiegu zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki oraz w przypadku przewlekłej niewydolności ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.