Przepuklina przeponowa – zasady postępowania oraz opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przepuklina przeponowa – zasady postępowania oraz opis przypadku

Przepuklina przeponowa to stan, w którym elementy anatomiczne jamy brzusznej przemieszczają się na teren jamy opłucnowej. Najczęściej występujące u zwierząt przepukliny przeponowe to przepukliny pourazowe, czyli nabyte (1, 2). W naszej praktyce spotykaliśmy się głównie z przypadkami przepuklin wymagającymi szybkiej interwencji chirurgicznej (po wcześniejszej stabilizacji pacjenta). Jednakże trzeba mieć na uwadze fakt, że niekiedy ten brak ciągłości przepony charakteryzuje się słabo wyrażonymi objawami klinicznymi. W związku z powyższym zwierzę z przepukliną przeponową może żyć we względnie dobrym komforcie nawet przez lata, nie wykazując objawów ze strony układu oddechowego czy przewodu pokarmowego (3).

Najczęstszymi pacjentami lecznicy autorów mającymi przepuklinę przeponową były koty po wypadkach komunikacyjnych. Statystyki lecznicy pokrywają się z wynikami przedstawianymi przez innych autorów, tzn. nie wykazuje się predyspozycji płciowej, rasowej ani wiekowej, jeśli chodzi o przepuklinę przeponową pourazową, co wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę przyczynę powstania tej patologii.

Budowa i funkcje przepony

Przepona diaphragma jest mięśniem, który oddziela jamę brzuszną od jamy piersiowej. Współpracując wraz z innymi mięśniami oddechowymi, pełni istotną funkcję w fazie wdechu podczas oddychania. Występuje wyłącznie u ssaków. Przepona posiada w swojej centralnej części środek ścięgnisty centrum tendineum, który jest otoczony peryferyjnie położoną częścią mięśniową pars muscularis. W części mięśniowej wyróżniamy część lędźwiową pars lumbalis, część żebrową pars costalis, a także część mostkową pars cosalis. U zwierząt mięsożernych część ścięgnista jest słabiej wyrażona niż u pozostałych gatunków. Część mięśniowa, a właściwie jej część lędźwiowa, ma dwa filary, prawy i lewy, z których każdy posiada odnogę przyśrodkową i boczną.

Przepona jest unerwiona poprzez nerwy przeponowe nn. phrenici lewy i prawy, które wywodzą się z gałęzi dobrzusznych nerwó...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.