Przepuklina otrzewnowo-osierdziowa u 8-letniego posokowca bawarskiego. Rozpoznanie „z przypadku” - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przepuklina otrzewnowo-osierdziowa u 8-letniego posokowca bawarskiego. Rozpoznanie „z przypadku”

O przepuklinie przeponowej mówimy w sytuacji, kiedy nie jest zachowana ciągłość przepony i dochodzi do przemieszczenia się (ewentracji) elementów anatomicznych jamy brzusznej do jamy klatki piersiowej (9). Najczęściej, bo aż w 93% przypadków, występujące u psów i kotów przepukliny przeponowe mają charakter nabyty, stanowiąc skutek przebytego urazu (np. wypadku komunikacyjnego, pogryzienia, upadku z wysokości itp.) (7, 9). Warto podkreślić, że nabyte przepukliny przeponowe mogą mieć również podłoże jatrogenne (np. po zabiegu torakocentezy, po umieszczeniu drenów opłucnowych, a nawet po cięciu chirurgicznym w przebiegu laparotomii).

Obok przeponowych przepuklin nabytych u pacjentów weterynaryjnych zdarzają się również przeponowe przepukliny wrodzone. Często przebiegają one ze słabo wyrażonymi i mało swoistymi objawami klinicznymi – przez co niejednokrotnie stają się rozpoznaniem „z przypadku”. Opisany w niniejszym artykule przypadek przepukliny otrzewnowo-osierdziowej (jako przykład przepukliny przeponowej o charakterze wrodzonym) potwierdza, jak mało charakterystycznym przebiegiem klinicznym może odznaczać się to zaburzenie, a także pozwala docenić kluczową rolę technik obrazowych w procesie jego diagnozowania.

Opis przypadku

Ośmioletnia suka rasy posokowiec bawarski z objawami odkrztuszania, intensywnego ślinienia (szczególnie w trakcie prób odkrztuszania) oraz kaszlu została przyprowadzona do lecznicy. Według relacji właściciela wymienione objawy utrzymywały się u zwierzęcia od około tygodnia. Z wywiadu wynikało ponadto, że pies nie miał apetytu oraz wykazywał niechęć do ruchu. W badaniu klinicznym stwierdzono podwyższenie ciepłoty wewnętrznej ciała (40°C), wzrost liczby oddechów oraz tętna, a także powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych. Odnotowano również przekrwienie i obrzęk błony śluzowej gardła. Dostępne badaniem błony śluzowe były jasnoróżowe, a brzuch – palpacyjnie miękki i niebolesny. Osłuchowo stwierdzono zaostrzenie szmerów oskrzelowy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.