Przemoc psychiczna wobec zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przemoc psychiczna wobec zwierząt

fot. istock.com

Trigger Warning: Artykuł zawiera opisy i wzmianki przemocy wobec zwierząt, ale również nawiązuje do zagadnienia przemocy psychologicznej u ludzi, które mogą wyzwalać negatywne emocje i wspomnienia u czytelników personalnie dotkniętych tym tematem.

Co to jest przemoc?

Według definicji, odnoszącej się głównie do ludzi, przemoc jest to „wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ w celu uzyskania jakiegoś istotnego zasobu. W odróżnieniu od agresji cechuje się intencjonalnością, racjonalnością i jest działaniem przemyślanym, a często także grupowym”.

Przemoc wobec dzieci i zwierząt budzi szczególne oburzenie społeczne, ponieważ uważane są one za jednostki, które nie są w stanie samodzielnie się obronić. Równocześnie dotyczy ich ten sam problem nadmiernego zainteresowania fizycznymi aspektami przy umniejszaniu udziału aspektom psychicznym. Doktor Franklin McMillan, dyrektor Best Friends Animal Society, zajmujący się badaniem przemocy emocjonalnej wobec zwierząt oraz dobrostanem, proponuje, by z braku lepszego nazewnictwa i podobieństwa w aspektach socjologii przejąć terminologię używaną przy przemocy wobec dzieci i zastosować ją do zwierząt. Terminologia używana to między innymi:

Maltretowanie, złe traktowanie (ang. maltreatment) – działania, które są zaniedbaniem, nadużyciem lub w inny sposób zagrażają życiu lub dobru danej osoby. Jest powszechnie używany jako zbiorczy termin dla dwóch części składowych: zaniedbania i nadużycia.

Zaniedbanie (ang. neglect) – proces pasywny lub akt zaniechania, w którym podstawowe potrzeby – fizyczne lub emocjonalne – osoby niesamodzielnej nie są odpowiednio zaspokajane przez opiekunów. Uważa się, że jest ono najczęściej spotykaną formą maltretowania. Ponieważ podstawowe potrzeby mogą mieć charakter fizyczny lub emocjonalny, zaniedbania wynikające z niezaspokojenia potrzeb można również podzielić na dwa typy odpowiadające ty...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.