Problemy neurologiczne w przebiegu niedoczynności tarczycy u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Problemy neurologiczne w przebiegu niedoczynności tarczycy u psów

W dermatologii weterynaryjnej jednym z dosyć często spotykanych problemów są niezapalne i przebiegające bez świądu wyłysienia. Przyczyny tego typu problemów są różnorakie, ale do najczęściej spotykanych należą problemy natury hormonalnej. W takim przypadku mówimy o dermatozach endokrynnnych. Do najpowszechniej występujących należą: niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, dermatozy związane z nadmiarem lub niedoborem hormonów płciowych. Choroby te klinicznie przebiegają dosyć podobnie i typowe dla nich jest występowanie niezapalnych symetrycznych wyłysień. Poza objawami związanymi ze skórą w wielu przypadkach dermatoz endokrynnych pojawiają się też objawy ze strony innych układów. W niniejszym artykule chcemy przybliżyć Czytelnikom objawy neurologiczne związane z niedoczynnością tarczycy u psów.

Wstęp

Niedoczynność tarczycy jest najpowszechniej występującą endokrynopatią u psów. Problem dotyka także kotów, lecz rzadko, najczęściej jako choroba jatrogenna na skutek leczenia dużo powszechniej występującej u tego gatunku nadczynności tarczycy. Występowanie niedoczynności tarczycy określa się jako powszechne i notuje się u około 0,2-0,8% populacji psów, przy czym predyspozycję rasową obserwuje się u bokserów, dobermanów, golden retrieverów, labradorów, jamników, owczarków niemieckich, pudli, beagli, cocker spanieli i seterów irlandzkich (2, 21). W przeprowadzonych w Polsce badaniach epidemiologicznych dotyczących występowania chorób skóry stwierdzono, że przypadki niedoczynności tarczycy stanowią 6,7% wszystkich pacjentów dermatologicznych (19). Choroba najczęściej dotyka zwierzęta w średnim wieku i starsze, chociaż mogą zdarzać się przypadki niedoczynności tarczycy wrodzonej. Problem ten może częściej występować u sterylizowanych samic (21). W zależności od lokalizacji niedoczynność tarczycy może być pierwszo-, drugo- lub też trzeciorzędowa (drugo- i trzeciorzędowa niedoczynność określana jest też mianem centralnej). W około 95% wszystkich przypa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.