Jakie wymogi musisz zapewnić sali operacyjnej, prowadząc klinikę weterynaryjną? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie wymogi musisz zapewnić sali operacyjnej, prowadząc klinikę weterynaryjną?

Współpraca z innymi zakładami

Innym z wymogów stawianych przez prawo jest współpraca kliniki weterynaryjnej w zakresie świadczonych usług weterynaryjnych z innymi zakładam leczniczymi dla zwierząt. Dotyczy to w szczególności przyjmowania pacjentów skierowanych do leczenia przez te zakłady. Przy tym należy pamiętać, że zgodnie z art. 21 ust. 1 Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii (dalej w skrócie Kodeks), lekarz weterynarii, podejmując opiekę nad chorym zwierzęciem, zapewnia ciągłość leczenia lub wskazuje innego lekarza weterynarii, który w jego zastępstwie będzie kontynuował leczenie. Ponadto zgodnie zapisami art. 21 ust. 2 wspomnianego Kodeksu lekarz weterynarii dotychczas leczący zwierzę jest zobowiązany na prośbę lekarza przejmującego leczenie tego zwierzęcia przekazać mu wszystkie posiadane dane i kopie dokumentów o przebiegu dotychczasowego leczenia.

Współpraca a przekazanie dokumentacji

Należy wziąć pod uwagę, że prowadzona przez dotychczasowy zakład leczniczy dla zwierząt dokumentacja lekarsko-weterynaryjna powinna uwzględniać: dotychczasowe metody leczenia prowadzone u zwierzęcia, podane leki, wykonane badania i ich wyniki, a także opisy wywiadu/badania czy zalecenia potrzebne do kontynuacji leczenia przez klinikę weterynaryjną. Należy uwzględnić, że dokumentacja powinna być prowadzona w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2011 r. w sprawie zakresu i sposobu prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej i ewidencji leczenia zwierząt oraz wzorów tej dokumentacji i ewidencji. Przekazana dokumentacja bowiem posłuży klinice weterynaryjnej do kontynuacji leczenia zwierzęcia.

Wymagania szczegółowe dla klinik weterynaryjnych

Miej na uwadze, że oprócz wymagań ogólnych klinika weterynaryjna powinna spełniać dodatkowo wymagania szczegółowe przewidujące m.in. wyposażenie dla poszczególnych pomieszczeń kliniki. Tak szczegółowe wymagania dla klinik weterynaryjnych przewidują przepisy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 sierpnia 2004 r. w sprawie wymagań dla klinik weterynaryjnych. Natomiast zgodnie z zapisami § 1 ww. rozporządzenia klinika weterynaryjna powinna spełniać przewidziane w nim wymagania odnośnie do: pomieszczeń, urządzeń, aparatury i sprzętu.

Powierzchnia i wysokość sali operacyjnej kliniki

Należy pamiętać, że przepisy wymagają dla sal operacyjnych zachowania odpowiednich wymiarów pomieszczeń. W przypadku sali operacyjnej dla małych zwierząt jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 10 m2, a wysokość powinna wynosić 2,2 m. Natomiast w przypadku sali operacyjnej dla dużych zwierząt pomieszczenia te muszą posiadać większe wymiary, bowiem ich powierzchnia powinna wynosić 35 m2, a wysokość 2,5 m.

Materiały i wykonanie pomieszczeń

Należy uwzględnić, że zarówno w sali operacyjnej, jak i pomieszczeniu do stacjonarnego leczenia, obserwacji i izolacji zwierząt, ściany do wysokości 2 m powinny być wykonane z materiałów trwałych, gładkich, łatwo zmywalnych, odpornych na działanie wody i środków dezynfekcyjnych. Ponadto należy pamiętać, aby w sali operacyjnej dla dużych zwierząt podłoga była pokryta materiałem antypoślizgowym, trwałym, łatwo zmywalnym, odpornym na działanie wody i środków dezynfekcyjnych.

O niezbędności aparatury podtrzymującej znieczulenie

W nawiązaniu do wypowiedzi lekarza weterynarii Krzysztofa Zdeba, współwłaściciela kliniki weterynaryjnej, z lipca 2021 r. Należy wiedzieć, kiedy nie operować, który mówi o wyposażeniu kliniki m.in. w odpowiednią aparaturę podtrzymującą znieczulenie, należy pamiętać, że na wyposażeniu sali operacyjnej powinien znaleźć się aparat do narkozy wziewnej, aby zapewnić zwierzętom odpowiednie znieczulenie podczas wykonywania zabiegów operacyjnych oraz sprzęt umożliwiający podawanie gazów medycznych, w tym tlenu.

Stół operacyjny w sali operacyjnej

W przypadku wykonywania w sali operacyjnej operacji przewidzianych diagnozą należy pamiętać, aby stół operacyjny dostosowany był wielkością do zakresu i rodzaju świadczonych usług weterynaryjnych, wykonany z materiału trwałego, łatwo zmywalnego, a ponadto odpornego na środki dezynfekcyjne.

Inne wyposażenie

Klinice weterynaryjnej należy ponadto zapewnić, zgodnie z zapisami § 5 ww. rozporządzenia, sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych, artykułów sanitarnych, sprzętu jednorazowego użytku i innych produktów medycznych, zgodnie z wymaganiami określonymi przez producenta lub wynikającymi z ich właściwości. Ponadto na wyposażeniu kliniki powinny znaleźć się pojemniki na odpady, w tym na odpady weterynaryjne, które wynikają z codziennej działalności kliniki.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.