Pozaustrojowa terapia skoncentrowaną falą uderzeniową ESWT - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pozaustrojowa terapia skoncentrowaną falą uderzeniową ESWT

Terapia falą uderzeniową jest bardzo efektywną metodą fizykoterapii, mającą swój początek w urologii. Jej pozytywne oddziaływanie terapeutyczne potwierdzone jest również w schorzeniach ortopedycznych, a zastosowanie w medycynie sportowej bardzo skraca czas powrotu do pełnej sprawności fizycznej (1, 2). Po dokładnej diagnozie przeprowadzonej przez lekarza weterynarii (3, 4) i wykluczeniu przeciwwskazań (5) urządzenia przeznaczone do terapii dla ludzi są z powodzeniem wykorzystane u zwierząt (3, 4).

Pozaustrojowa fala uderzeniowa jest falą o ciśnieniu generowanym na zewnątrz ciała, które może być skoncentrowane w określonym miejscu w organizmie, nie wpływając znacząco na otaczające je tkanki. Fale uderzeniowe charakteryzują się wysokimi dodatnimi ciśnieniami, do 80-100 MPa, mają szybki czas narastania (30-120 ns) i krótki (5 ms) czas trwania impulsu (6, 7). Są one zróżnicowane od ultradźwięków o niskiej częstotliwości, minimalnym wchłanianiem przez tkanki i brakiem efektów termicznych. Fala ciśnienia z łatwością przechodzi przez płyn oraz tkanki miękkie, a jej pozytywne działanie występuje w miejscach, gdzie zachodzi zmiana impedancji (gęstości), na przykład pomiędzy kością a tkanką miękką (8, 9). Płyny pochłaniają największą ilość energii, natomiast tkanka mięśniowa i tłuszczowa absorbują tylko jej minimalną ilość. Fali uderzeniowej nie należy stosować w pobliżu tkanek wypełnionych gazem (płuc), ponieważ może to spowodować uraz opłucnej (10-12). Należy także unikać aplikacji w pobliżu naczyń krwionośnych (10) i dużych nerwów (11, 12).

Tab. 1. Przykładowe protokoły zastosowania terapii falą uderzeniową w wybranych jednostkach chorobowych

W odróżnieniu od ESWT nieskoncentrowaną falę uderzeniową RSWT można stosować bezpośrednio na wiązkę naczyniową bez ryzyka wywoływania ostrych zaburzeń naczyniowych (13). Nie należy stosować tej terapii w miejscach, w których występują nowotwory i ogniska zapalne, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przerzutów lub rozprzes...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.