Powikłania po zabiegu owariohisterektomii u psów i kotów – opisy przypadków. Cz. I. Powikłania śródoperacyjne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Powikłania po zabiegu owariohisterektomii u psów i kotów – opisy przypadków. Cz. I. Powikłania śródoperacyjne

Owariohisterektomia (OVH), czyli chirurgiczne usunięcie jajników oraz macicy, powszechnie nazywana kastracją, jest uznawana za najczęściej wybieraną metodę nieodwracalnej antykoncepcji oraz jednocześnie za jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych u zwierząt towarzyszących (1, 2). Pozbawienie zdolności reprodukcyjnych samicy zapobiega wielu chorobom układu rozrodczego, w tym nowotworowym, a także ogranicza specyficzny behawior związany z aktywnością hormonalną suk i kotek. Kolejną przesłanką, dzięki której wzrosła popularność zabiegu OVH, jest przeciwdziałanie niechcianemu wzrostowi populacji wolno żyjących psów i kotów (3).

Powikłania po usunięciu jajników i macicy to problemy, z jakimi można się spotkać w codziennej praktyce lekarza weterynarii, niekoniecznie muszą wynikać z błędu lekarskiego. Ze względu na powszechny charakter kastracji samic należy zwrócić uwagę na szereg możliwych konsekwencji, które mogą pojawić się podczas samego zabiegu chirurgicznego. Niepożądane efekty OVH mogą być też związane z procesami gojenia tkanek, a także długofalowymi procesami hormonalnymi i patologicznymi. Dane literaturowe pokazują, że komplikacje po OVH występują w 7,5% do nawet 31% przypadków (4, 5). Uwzględniając zastosowanie coraz nowocześniejszych środków anestetycznych oraz dopracowanie techniki chirurgicznej, na przestrzeni 30 ostatnich lat nie odnotowano znaczącego spadku odsetka powikłań pooperacyjnych po OVH (5, 6). Badania pokazują, że liczba powikłań jest determinowana przede wszystkim przez: czas trwania znieczulenia ogólnego, jak i samego zabiegu, wagę pacjenta, czystość na sali chirurgicznej oraz umiejętności manualne i doświadczenie operatora (6, 7).

Ze względu na czas występowania komplikacje można podzielić na:

śródoperacyjne,pooperacyjne
wczesne,
późne (2).

Najistotniejszymi śródoperacyjnymi powikłaniami są krwotok wewnętrzny z tętnicy i żyły jajnikowej lub macicznej oraz podwiązanie moczowodu. Do komplikacji nast...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.