Postępy w kardiochirurgii i kardiologii interwencyjnej u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępy w kardiochirurgii i kardiologii interwencyjnej u psów

Początki niefarmakologicznego leczenia chorób serca u psów sięgają 1952 roku, kiedy po raz pierwszy opisano zabieg chirurgicznego zamknięcia przetrwałego przewodu tętniczego Botalla (1). Kolejne lata udoskonalania techniki operacyjnej oraz właściwej opieki anestezjologicznej sprawiły, że do dzisiaj z powodzeniem wykonuje się takie zabiegi z dobrym rokowaniem i stosunkowo niewielką liczbą powikłań okołooperacyjnych. Konieczność wykonywania traumatycznej torakotomii skłaniała do poszukiwania innych, mniej inwazyjnych metod leczenia tej wady wrodzonej serca zarówno u psów, jak i ludzi.

Przeznaczyniowa embolizacja przewodu tętniczego

Pewne doświadczenia i wiedza zaczerpnięta z medycyny człowieka pozwoliły na przeprowadzenie i opisanie w 1995 roku pierwszej przeznaczyniowej embolizacji przewodu tętniczego u szczenięcia z wykorzystaniem coila naczyniowego (2). Był to przełomowy zabieg w weterynaryjnej kardiologii interwencyjnej, ponieważ po raz pierwszy, wykorzystując jedynie dostęp naczyniowy, udało się z powodzeniem całkowicie wyleczyć wadę wrodzoną serca.

Przez kolejną dekadę z różnym skutkiem wykorzystywano u psów okludery dedykowane do embolizacji przewodu tętniczego u ludzi, aż do 2007 roku, kiedy amerykańska firma Infiniti Medical wprowadziła na rynek pierwszy okluder zaprojektowany i stworzony wyłącznie dla zwierząt (3). Amplatz Canine Duct Occluder (ACDO) do dzisiaj jest jedynym tego typu produktem na rynku umożliwiającym bezpieczne i skuteczne zamknięcie przetrwałego przewodu tętniczego u psów.

Wspomniany okluder wykonany jest z bardzo cienkiego nitinolowego drutu (stop metali mający pamięć kształtu), co umożliwia skompresowanie go do bardzo małej średnicy i dzięki temu wprowadzenie do przewodu tętniczego, wykorzystując naczynia dostępne przezskórnie (ryc. 1). Rutynowo zabieg wykonuje się przez tętnicę udową, jednak w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wprowadzenie okludera przez inne naczynia tętnicze lub żylne (tętnicę szyjną, żyłę udową lu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.