Postępowanie żywieniowe w przypadku przewlekłej choroby nerek u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie żywieniowe w przypadku przewlekłej choroby nerek u psów i kotów

Przewlekła choroba nerek (CKD – ang. chronic kidney disease) jest uważana za najczęściej występującą chorobę nerek u psów (26). Badanie przeprowadzone na grupie kotów wykazało, że u 26% osobników powyżej 9. roku życia, które były zdrowe w czasie badania wstępnego, w ciągu roku rozwinęła się azotemia (12). Ze względu na powszechność problemu w praktyce lekarsko-weterynaryjnej powstały uniwersalna klasyfikacja oraz wytyczne dotyczące poszczególnych stadiów choroby według IRIS (International Renal Interest Society). Stadia CKD według IRIS określają zarówno zwierzęta z łagodnymi objawami klinicznymi (stadium I), jak i pacjentów z wysokim ryzykiem kryzysu mocznicowego (stadium IV). Są oparte na stężeniu kreatyniny w surowicy, obecności proteinurii, mierzonej stosunkiem białka do kreatyniny w moczu (UPC), oraz ciśnieniu krwi. Klasyfikacja ma pomóc i ułatwić lekarzom praktykom orientację w rozpoznawaniu, leczeniu i prognozowaniu przewlekłej choroby nerek u psów i kotów, co za tym idzie, odgrywa kluczową rolę w opóźnianiu jej rozwoju dzięki wprowadzaniu odpowiedniej płynoterapii, farmakoterapii, a także podkreślana jest duża rola odpowiednich zmian w żywieniu zwierzęcia (33).

Zaraz po wszczęciu postępowania medycznego cele terapii dietetycznej stanowią: spełnienie wymagań energetycznych (w celu utrzymania dobrej kondycji organizmu chorego zwierzęcia), złagodzenie objawów klinicznych, minimalizowanie zaburzeń metabolicznych i spowolnienie rozwoju choroby (28).

Cele żywieniowe a przebieg choroby

Cała grupa modyfikacji żywieniowych, którą zwykle stosuje się w tzw. dietach nerkowych, w tym m.in.: zmniejszenie zawartości białka, fosforu i sodu, zwiększenie ilości kalorii, włókna rozpuszczalnego, witamin z grupy B, przeciwutleniaczy oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, służy osiągnięciu wyżej wymienionych celów (27). Tak jak spowolnienie postępów choroby jest ważne już w stadium I i II według klasyfikacji IRIS, tak złagodzenie objawów klinicznych i ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.